Държавният глава получи почетното звание за своя принос в развитието на международните отношения и изнесе лекция пред възпитаниците и преподавателите на висшето училище, което е сред най-престижните научни и образователни центрове в Азербайджан и региона, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"Като политик, но и като гражданин, работя за изграждането на силна и обединена Европа, която да живее в мир. Този път не е изпълнен с ежедневно партизанско противопоставяне, партийни войни или политически битки, а с целеустремена работа, задаване на приоритети и иновативно мислене”, посочи Росен Плевнелиев.
Президентът подчерта, че политическите и икономически предизвикателства могат да бъдат преодолени само с последователна дългосрочна визия, която идентифицира най-важните цели. По думите му интеграцията и сътрудничеството са от изключително значение за постигането на ефективни резултати, когато се реагира при криза и се търсят съвместни решения.
“Днес кризата с бежанците е от решаващо значение за Европа и може да доведе до огромни политически, икономически и социални промени, да възпламени стари болести като популизма, национализма и разделението”, отбеляза държавният глава. Росен Плевнелиев отново подчерта, че тази криза доказва огромната нужда от по-добро дългосрочно планиране в ЕС и от вземането на общи решения.
"В процеса на глобализация се нуждаем от приятели, с които да посрещнем заедно общите предизвикателства”, категоричен беше Плевнелиев. Той припомни, че Азербайджан е важен партньор за постигането на енергийна диверсификация не само за България и региона на Югоизточна Европа, но и за Европейския съюз.
„Изразих своята категорична подкрепа за установяването на стратегическо партньорство между ЕС и Азербайджан. Осигуряването на енергийна диверсификация, повишаването на енергийната сигурност и създаването на нови възможности за икономическо партньорство са само част от инструментите, които можем да използваме, за да се адаптираме към променящия се свят”, заяви още президентът Росен Плевнелиев.