Плевнелиев: През 2015 г. България бе източник на решения, не на проблеми

Плевнелиев: През 2015 г. България бе източник на решения, не на проблеми
Изпратихме една трудна година на извънредно напрежение и липса на предсказуемост. Провалени държави, замразени конфликти, войни, включително хибридни и конвенционални, терористични атаки, невиждана миграционна вълна, рекорден брой кризи и имигранти и изключителна нестабилност по света белязаха изминалата година. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на традиционния прием за ръководителите на дипломатическите мисии, акредитирани в България.

„Въпреки предизвикателствата, през годината България бе фактор на стабилност в региона и ЕС. Изиграхме своята отговорна роля като проевропейска сила на Балканите и отговорен член на ЕС и НАТО. 2015-а бе година на активна и принципна българска външна политика“, заяви Росен Плевнелиев, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

„Уважаваме човешките права на бежанците, но и пазим добре границите си. Работим за свързаност и интеграция на Балканите, но очакваме правилата и принципите на добросъседство и обективно представяне на общата ни история да се спазват от всички“, продължи президентът и добави, че през изминалата година „България бе източник не на проблеми, а на решения“.

В словото си държавният глава отбеляза, че страната ни трябва да прояви повече амбициозност.

„Искаме да стартираме нова вълна на европейски интеграционни проекти, например влизане във валутния механизъм ERMII, с последващо членство в Еврозоната, пълноправно членство в Шенген, ускорено изграждане на Европейския енергиен съюз. Сега можем да докажем на практика, че в Европейския съюз няма големи и малки държави, именно защото всеки може да е част от решението, стига да е активен и амбициозен“,каза пред чуждите дипломати Росен Плевнелиев.

Държавният глава припомни, че Европейският съюз е платформа за държавите да се развиват и да вървят напред и призова да не бъде стимулирано връщане към политиките на велики сили и сфери на влияние.

"Голямата, но крайно опасна игра на 19-и век не бива да бъде продължена. В 21-ви век се изискват нови идеи, а не връщане към погрешни идеологии от миналото. Имаме нужда от качествен дебат как да постигнем траен мир и върховенство на закона в Европа и по света. А мир можем да постигнем само когато и силният, и слабият, и малкият, и големият, и богатият, и бедният, са равни пред международното право, а правилата важат за всички“, подчерта Плевнелиев.

В изказването си пред посланиците президентът подчерта, че през 2015 г. е постигната стабилизация във вътрешнополитически план, което е дало възможност да се постави фокус върху модернизацията и реформирането на важни сектори. Плевнелиев допълни, че през 2015 г. съдебната реформа е била в центъра на обществено-политическия живот на страната ни. „Предстоят промени в Закона за съдебната власт и процесуалните закони, както и приемането на силно антикорупционно законодателство. Ще приветствам всяко усилие за задълбочаване на реформата и за ускоряване на действията по нея“, отбеляза държавният глава.

Президентът беше категоричен, че тероризмът е предизвикателство и заплаха, с която държавите могат да се справят само заедно. „

Терористите трябва да бъдат победени от международната антитерористична коалиция, на която България е активен член, но тяхната идеология не може да бъде ликвидирана с оръжие. Идеологията на тероризма може да бъде победена чрез образование и интеграция на бедните и маргинализираните групи в обществото. Терористичните атаки не са сблъсък на цивилизациите, а сблъсък между човешката цивилизация и варварството. Ако не искаме терористите да победят, трябва да продължим да бъдем толерантни, да спазваме човешките права и свободи, да уважаваме различния“, заяви държавният глава. 

 

Коментари

  • припомни ми

    22 Яну 2016 23:15ч.

    И кой по-точно проблем решихме, че не си спомням?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БОКЛУК ИСКАТИОТСКИ

    22 Яну 2016 23:23ч.

    ТОЯ НЕДЪГАВ ГЪРБАВ ИНДИВИД КЪДЕ ЖИВЕЕ.ТАЯ КРАДЛИВА МАЙМУНА Е ЗА ЛУДНИЦА

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да се таковам в дневалния

    23 Яну 2016 0:07ч.

    А, да! Решихме проблема с КТБ - няма да има вече КТБ! Решихме проблема с "Южен поток" - няма да има вече "Южен поток"! Решихме проблема с бойната авиация - няма да има вече бойна авиация! Решихме проблема с бежанците - няма да има вече бежанци? Решихме проблема с убийствата - няма да има вече убийства? Решихме демографския проблем, проблема с уличната, битовата и циганската престъпност? Решихме проблема с безработицата? Чудя се аз къде съм бил през това време, когато България цъфти, а аз съм дремал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МАЛ

    23 Яну 2016 0:11ч.

    Изминалата 2015 година,бе година на пълно отказване от суверенитета и националните ни интереси,в полза на САЩ и ЕС! За това гъзопоклонничество ръководителите на дипломатическите мисии,сигурно ни ръкопляскат! Но за каква стабилност може да се говори,като държавата се тресе от скандали,интриги,убийства,побоища и усложнена зимна обстановка от безхаберието на управляващите! Да ни убеждават,че асфалтът е стабилност е нелепо! В нормална държава правителството отдавна да си е подало оставката, а президентът трябва да се срамува,че ни управляват хора без чест и достойнство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Priest

    23 Яну 2016 4:35ч.

    Прав е помакът. ИДИЛ си нема оръжие, България ще му продаде. Бойците на ИДИЛ са мързеливи и поспаливи, нема проблем, България ще им осигури качествен каптагон. Украинските фашисти не могат да идат в Крим на море, няма проблем, България ще осигури решение - ще ги покани безплатно на евтина водка и българки на Златни Пясъци. Все прекрасни решения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Койчо Койчев

    23 Яну 2016 5:15ч.

    Не отклонявай причината за проблемите. За България вътрешния проблем от некадърното и чуждопоклоническо управление е много по голям и съсипващ държавата в сравнение с външните проблеми, които действително не ние сме ги създали и съответно не би трябвало да е наше задължението на сиромашката държава да ги решаваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи