Петков: Промените в Изборния кодекс са политическо безумие

Петков: Промените в Изборния кодекс са политическо безумие
АБВ не може да участва в такова политическо безумие като промените в Изборния кодекс, които са тотално потъпкване на демокрацията. Това коментира зам.-председателят на АБВ Румен Петков пред радио "Фокус".

 

Според него са приети серия от недопустими текстове като задължителното гласуване и изваждане от списъците на нерегистрираните граждани, които по думите му отключват обществено недоволство.

„Очаквам Конституционният съд да разгледа детайлно задължителното гласуване, защото е много нелепо, от една страна да приемеш задължителното гласуване, от друга да вадиш от избирателните списъци наши сънародници, които два поредни избора не са участвали в гласуването“, коментира Румен Петков.

По думите му, това е нелепо и обидно за политическата ни система. „Не можеш да правиш президентска кампания в 31 избирателни района за 21 дни, същевременно да искаш да гарантираш на кандидатите за президент и вицепрезидент да участват в публични дебати, и да считаш, че по този начин си създал условия за мотивирано участие в избора на българските граждани. Това е абсурд. Това няма нормален човек, който може да го възприеме“, допълни зам.-председателят на АБВ.

Румен Петков каза още, че не е редно 200 текста да бъдат приети за две нощи и такива важни теми да се приемат прибързано от правната комисия в парламента, а да се търси максимално широк политически консенсус, с цел да се отговори на обществените потребности.

„Във връзка с предстоящите президентски избори се водят активни, публични и сериозни разговори с всички политически партии”, коментира още Румен Петков. Относно избора на нов председател на ДПС той коментира, че това не е изненада и е добре обмислено решение.

 

Коментари

  • Абсурди

    25 Апр 2016 12:24ч.

    Днес чух от един от гласувалите за задължителното гласуване и същевременно за секции в чужбина само в посолства и консулства, че за живеещите в чужбина гласуването щяло да бъде задължително само ако живеят на разстояние до 20 км от град, в който има посолство или консулство. Тези хора съвсем са се хахнали. Подобни измишльотини само показват колко абсурдно е искането за задължително гласуване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    25 Апр 2016 15:17ч.

    Избирателен кодекс, не изборен. Кафа от неграмотни редактори!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АРОГАНТ

    25 Апр 2016 17:28ч.

    Ами тогава защо подкрепяте тия гербоухи негодници, бе Петков?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи