Правителството е решило министърът на енергетиката в оставка Александър Николов да прекрати меморандума с корпорацията Gemcorp ("Джемкорп"), съобщи в сряда премиерът в оставка Кирил Петков. Той каза пред бТВ, че това решение няма да доведе до плащания от българска страна.
"Прекратихме го, за да изчезне тази тема от общественото пространство", каза Петков.
В решенията на днешното заседание на правителството, обаче, подобна точка нямаше.
Заради подписания от правителството меморандум за привличане на 1 млрд. долара инвестиции в зелена енергийна трансформация с базираната във Великобритания Gemcorp и американската "Ай Пи 3 Корпопейшън" (IP3) бе създадена и временна парламентарна комисия.
Gemcorp не е непозната за България компания. През 2014 г., когато Корпоративна търговска банка (КТБ) бе обявена в несъстоятелност, Gemcorp и Оманският фонд, който бе акционер в банката, искаха да възстановят дейността на финансовата институция. Основател и изпълнителен директор на Gemcorp е българинът Атанас Бостанджиев, който през март бе единият от подписалите меморандума с министър Николов. До средата на юли 2014 г. Бостанджиев беше изпълнителен директор на "ВТБ Кепитъл", а по онова време руската "Внешторгбанк" бе третият по големина акционер в КТБ.
В екипа на Бостанджиев е и българката Първолета Щерева, която допреди да влезе в Gemcorp е работила в "Блек Ривър Асет Мениджмънт" и "Голдмън Сакс", според информацията от сайта на компанията.
Фактът, че в Gemcorp в миналото участие е имал руския олигарх Алберт Адволян, а Бостанджиев управляваше лондонското дружество "ВТБ Кепитъл" на руската "Внешторгбанк" (ВТБ), доведе до съмнения към намеренията на тази компания, най-вече поради съмненията около руската връзка.
Бившите управляващи от ГЕРБ подложиха управляващите на атаки и внесоха искане за съставянето на сегашната временна парламентарна комисия.
Преди ден стана ясно, че в комисията предстои да бъдат изслушани и премиерът в оставка Кирил Петков, финансовият министър в оставка и министърът на енергетиката в оставка. Това ще стане в петък.
Председателят на комисията Емил Георгиев (БСП) коментира, че този меморандум не е опасен за България. На въпрос дали ДАНС потвърждава публичната информация за намеса на руски капитали в "Gemcorp", Георгиев отговори отрицателно.
Пак през април, малко след сключването на меморандума, от Министерството на финансите обясниха, че инвестиционен интерес от страна на американската компания IP3 е бил заявен по време на работна вечеря на 15 февруари 2022 година в рамките на посещението на българската енергийна делегация във Вашингтон. На срещата са присъствали министърът на енергетиката Александър Николов, министърът на финансите Асен Василев, посланикът на САЩ в България н. пр. Херо Мустафа, българският посланик в САЩ н. пр. Тихомир Стойчев и други.
Малко след подписването на меморандума Асен Василев каза, че Gemcorp e дошла с представители на американското посолство и обясни как е практика търговските аташета на посолствата да придружават компании, които имат интерес са правят бизнес в България. Така се стигна до интерпретации, че търговският аташе на САЩ е присъствал на подписването на меморандума с Gemcorp и IP3.
Това доведе до реакцията на посолството на САЩ в София, което заяви, че "търговският аташе на Посолството на САЩ не е присъствал на подписването на въпросния меморандум". "Освен това нито един представител на правителството на САЩ не се е застъпвал от името на Gemcorp пред който и да е член на българското правителство. Считаме, че твърденията за обратното са в резултат на недоразумение", заявиха от дипломатическата мисия.
Източници: БГНЕС, mediapool.bg