Смелост" - това беше ключовото пожелание в изявленията на вече бившия редовен премиер Кирил Петков и на наследника му Гълъб Донев на церемонията по предаването на властта в Министерския съвет.
Без да влизат в директни нападки, двамата демонстрираха явни различия във вижданията си за състоянието на страната и действията на напускащия властта управленски екип.
Петков повтори, че оставя държавата осигурена от гледна тока на независимите енергийни доставки, мерките срещу инфлационното обедняване и социалните помощи. Донев отвърна скептично, че тепърва предстои да се запознае в детайли с обявените успехи и настоя пред министрите си за търсят работещи за хората решения, вместо "поредните ефектни политически послания".
"Противно на внушенията в общественото пространство, условия за апокалипсис в България няма, заложени мини няма, клопки няма, подводни камъни също няма, които да отклоняват вниманието ви от подготовката за честни предсрочни избори", обърна се към новите министри Кирил Петков.
Той подчерта, че в седемте си месеца начело на управлението кабинетът му се е погрижил България да има предвидимост и спокойствие за цените на енергоносителите за потребителите и бизнеса, отоплението, горивото по бензиностанциите, диверсификацията на природния газ. Добави, че на служебното правителство няма да се налага да гаси пожари в социалната система, защото пенсионерите са извадени над линията на бедността, осигурени са помощи за младите семейства и уязвимите групи, а също и допълнителни пари за училища и детски градини.
"След 12 години застой само за 7 месеца направихме истинска газова диверсификация, което ще ви помогне да се справите по-лесно с последствията от световната енергийна криза и икономически ефект от войната. С пускането на газовата връзка с Гърция още от края на септември хората могат да усетят съществено намаляване на цените. Създаваме и условия за получаване на по-евтин газ в количества, които да стигнат до пролетта", добави той.
Петков отчете, че екипът му оставя бюджетен излишък от 1.5 млрд. лв. и повтори, че е бил свален от власт заради ударите по корупционните схеми в държавата. "Надявам се да продължите по нашия път борбата с корупцията и срещу липсата на справедлива съдебна система", посочи той и пожела на новия кабинет "кураж, смелост и успех" в тази битка.
По думите му са готови и оперативните договорености по Плана за възстановяване. "Още тази седмица можете да пратите фактура на ЕК за 2,6 млрд. лв. аванс по Плана за възстановяване", каза Петков.
"Предстои ни запознаване в детайли с успехите, които наследяваме", отвърна служебният министър- председател Гълъб Донев. Той акцентира на основните задачи, с които кабинетът му трябва да се справи: цените на газа и на горивата, високата инфлация, блокираните ремонти на пътищата от републиканската пътна мрежа, протестите на строителните фирми.
Донев отговори индиректно на Петков като призова министрите си да отстояват с всеки подпис и решение националния интерес на България: "Запазете известна дистанция от властта, за да не губите връзка с хората. Когато търсите решение мислете за всеки човек, който ще трябва да се справя с проблема и ще разчита на държавата [...] Очаквам от всеки от вас работа на 100% и умни решения с мисъл за всеки гражданин, съобразени със законите, които имат за цел подобряване на живота на хората, а не са поредните ефектни политически послания".
Служебният премиер предупреди, че предстоят месеци на нажежени политически страсти, в които правителството има задача да възстанови добрия тон и продуктивни решения.
Източници: dnevnik.bg, "24 часа", бТВ