Ще има ли достатъчно ваксини срещу Ковид-19 за гражданите на ЕС или не? – това е новият хамлетовски въпрос, който си задаваме вече седмици наред. През последните дни напрежението между Брюксел и фармацевтичния конгломерат „АстраЗенека“ растеше именно заради недоставени навреме ваксини. Вчера ЕК публикува цензурирана версия на договора с „АстраЗенека", в която няма данни за графика на доставките, нито цени. Кое все пак е по-важното в този документ и кога държавите от ЕС ще получат това, което са поръчали?
В ексклузивно интервю за bTV на въпросите отговаря Паскал Канфен, председател на здравната комисия в Европейския парламент.
- Къде, според Вас, са дозите с ваксини на „АстраЗенека“, които трябваше да са предназначени за ЕС и бяха предплатени от Брюксел? Отишли са при клиент, който е платил повече ли?
- Със сигурност от няколко седмици „АстраЗенека“ отлично знае, че тяхната ваксина съвсем скоро ще има зелена светлина за ЕС. Те трябваше да складират и запазят за нас поръчаните от Европейската комисия дози. Не го направиха. И това е абсолютно скандално.
- Предполагате ли, че е възможно тези дози никога да не са били произведени?
- Има две възможности. Или не са били произведени изобщо, или са произведени и са изпратени в други страни. Според договора ни с „АстраЗенека“, в момента, в който има зелена светлина за ваксината, те трябва много бързо да осигурят доставките. Те са преценили, че няма да запазят количества за ЕС и редовно са изпращали към други клиенти. Резултатът е, че след разрешението за ваксината на „АстраЗенека“ в Европа, ще трябва да чакаме седмици наред, преди да получим дозите.
- Вашингтон миналата пролет даде три пъти повече пари от Брюксел за изработване на ваксини. Как оценявате подготовката на Европа да посрещне тази криза?
- Много е важно да припомня, че нямаше обща Европа по темата здравеопазване. Всички, които днес питат „Ама защо Европа не направи повече? Защо не купи повече? Защо не започна по-рано?“, абсолютно същите казваха допреди една-две години, че здравеопазването не е работа на Брюксел, това си е национална компетенция. COVID-19 промени нещата. И общата Европа по здравеопазване тепърва я създаваме т.е. Европа стартира от нула, никаква компетенция нямаше на европейско ниво.
- Вие сте първият евродепутат, имал достъп до единствения публичен договор между Брюксел и производител на ваксини. Какво пише в него и какво е покрито с черен цвят?
- Точно така. Аз съм първият евродепутат, прочел единствения достъпен договор - този с компанията „Кюрвак“. До този момент, никоя от останалите фармацевтични компании – „Пфайзер“, „Модерна“ и т.н. не са дали съгласието си за публичност. Нулева прозрачност. От септември се борим за достъп до основните данни в договора по две причини: заради доверието в общество - на европейско или национално ниво. Трябва прозрачност и да сложим данните на масата. Втората причина: ако искаме да избегнем слуховете и фалшивите новини и измислените дебати, отново ни трябват верните данни.
Когато Европейската комисия казва, че е договорила най-добрата цена, по-добра от тази за Великобритания или Съединените щати, без съмнение, това е вярно. Но когато чета договора с „Кюрвак“, точно цената е покрита с черен цвят. Защото тази информация се счита за стратегическа и не може да е публична. Еми, не е възможно! Видях в единствения достъпен договор, че производителят се ангажира да достави определен брой ваксини за целия ЕС по тримесечия. И точно в тази клауза се затварят „АстраЗенека“ или „Пфайзер“ и казват: „Ама не се безпокойте, в края на тримесечието ще съм ви доставил дозите. Само че, страните-членки напълно основателно в момента искат да ваксинират много бързо. И точно тук трябва да се наложи натиск върху лабораториите – да ни доставят дозите възможно най-бързо.
- Какъв е коментарът Ви за дебата в различните страни за избора при поръчките за съответна ваксина и количества?
- Радвам се, че успяхме с обща европейска поръчка. Представете си какво щеше да стане иначе, ако имаше 27 различни договора за всяка страна-членка. Щяхме да имаме и 27 различни цени. Можеше например в България ваксината да струва три пъти повече отколкото тази в Германия. Заради съотношението на силите, което не е същото, когато става въпрос за страна като Германия или Франция. Представяте ли си, ако я нямаше тази солидарност?
Надявам се, че българските граждани виждат тази много конкретна форма на европейска солидарност. Не беше изключено няколко страни: Германия, Франция, Италия, Испания да преговарят сами. И може би щяха да получат повече. И щяха да преговарят по-бързо. Но не беше изключено вие да сте наравно с Молдова и Украйна - без нищо. Така че, не е очевидно.
Можеше да се действа и по друг начин, но Европа не го направи и избра обща европейска рамка с еднаква цена за всички, еднаква отговорност, една и съща дата за начало. Само така можеше да има сериозно съотношение на силите.
Източник: бТВ