Парламентът разреши самолети на НАТО да ни охраняват

Парламентът разреши самолети на НАТО да ни охраняват
Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, които позволяват българските изтребители да изпълняват дежурствата по т.нар. Air Policing съвместно с бойни самолети на НАТО.

 

В подкрепа на промените гласуваха – 122 народни представители, против бяха 41, а само един гласува с „въздържал се“. Така дейността на въоръжените сили на Българската армия ще може да се извършва съвместно със съюзниците от Организацията на Северноатлантическия договор.

„Ако реално се стигне до помощ на съюзниците от НАТО за охрана на българското въздушно пространство, това ще става съвместно“, заяви в кулоарите на парламента военният министър.

„Извън всякакво съмнение те ще бъдат и на подчинение на нашето национално командване, командването в НАТО. Решението за използване на оръжие се взема само от нашия национален орган, в случая – министъра на отбраната“, каза още той.

Бурна дискусия в пленарна зала предшества гласуването. Против се обявиха от левицата, според която въздушното ни пространство ще бъде дадено на НАТО. На път са да вземат и българското небе, и с него и последната останала ни капчица чест, заяви Атанас Зафиров (БСП).

Според него законопроектът е грубо нарушение на Конституцията, където в чл. 2 е написано, че територията на България е неприкосновена. Красимир Велчев (ГЕРБ) отговори:

„Това, което вие направихте с авиацията, няма как ние да го оправим сега за 2 години. При правителство на Орешарски беше ликвидирана люлката на авиацията. „Летище „Божурище“ беше ликвидирано с мръсна замянка. Аз ли трябва да говоря за разпродаването на цялата авиация. Трябва ли отново тук да си повтаряме кой съсипа армията?. Как ние ще отбраняваме държавата, след като нямаме военнослужещи. Младите хора виждате накъде отиват. Няма казарма. Точно вие го унищожихте и от тази трибуна да плачете, че други ще охраняват нашето въздушно пространство?“

От Патриотичния фронт (ПФ), както и ДПС защитиха промените и заявиха, че ще ги подкрепят. Янко Янков (ДПС) заяви, че в предложения законопроект е записано, че охраната на въздушното ни пространство ще се осъществява от Българската армия, самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави.

„Някъде да е споменато НАТО? Съвместните действия се извършват по условия и ред, определени по международен договор. България може да сключи такъв договор с когото иска. Този договор се одобрява от НС“, подчерта той. ДПС ще продължи да настоява Air Policing да се осъществява самостоятелно от българските военновъздушни сили, добави още Янков.

„Да, тежко е днес, когато в ушите ти кънтят думите: „Велик е нашият войник“, да вземеш такова решение. Но трябва ли да продължим да имитираме охрана на нашето въздушно пространство с тази морално остаряла бойна техника“, попита Димитър Байрактаров (ПФ).

От АБВ обаче ще гласуват против. Причината не е, че сме против НАТО, а защото от времето на министър Свинаров до министър Ненчев всички имат вина за проблема с българската авиация, заяви ген. Михо Михов, бивш шеф на Генщаба. Ние фактически казваме на 102-годишната ни авиация, че можем и без тях, добави той.

Към момента състоянието на българските Военновъздушни сили е плачевно. Въпреки неколкократно обявените намерения за започване на процедура за закупуване на нови или втора ръка изтребители, за което се говори повече от 10 години, реални действия така и не са предприети.

Министърът на отбраната Николай Ненчев заяви преди броени дни, че Министерството на отбраната се готви да обяви още този месец обществена поръчка за закупуването на шест нови двигатели за старите съветски изтребители МиГ 29.

„Правим всичко възможно и планираме да разширим базата и да обновим ВВС, така че да бъдат в състояние сами да охраняват родното небе“, заяви Ненчев. Новината за предстоящата поръчка беше абсолютна изненада предвид факта, че МО сключи м.г. договор с Полша за ремонта на шест двигатели за МиГ 29, първите два от които вече пристигнаха.

Прокуратурата е започнала проверка на споразумението между правителствата на България и Полша за ремонт на изтребителите МиГ 29, които са на въоръжение в българските военновъздушни сили, е научила "Медиапул".

В началото на декември м.г. "Медиапул" съобщи, че прокуратурата е поискала от Министерството на отбраната документи и информация както за договора с Полша, така и за възможната охрана на въздушното пространство – „air policing“, с други държави членки на НАТО. Това станало след сигнал от ДАНС с неизвестно съдържание.

 

Коментари

  • Истина

    14 Яну 2016 15:17ч.

    Българи събудете се мафията продаде държавата. Каде сте патриотари. Продадоха ни домовете и земята. Бог да ни е на помощ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Завършил ВВВУ гр. Долна Митрополия

    14 Яну 2016 15:19ч.

    Срам и позор за всички вас, продажници...България е дала толкова много за световната авиацията....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    14 Яну 2016 16:22ч.

    Днес това, а утре ще гласуват НАТО (Неоотоманската империя) да може свободно да окупира България. Предатели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Парламентът разреши самолети на НАТО да ни охраняват

    14 Яну 2016 17:19ч.

    Hoşgeldiniz komşular.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мильо Лудия

    14 Яну 2016 21:37ч.

    Слушах едно журналистче - Дремджиев, който вземаше интервю от турския посланик. Директно му отправи предложение в ефир съюзническите турски самолети да поемат охраната на въздушното ни пространство. С евроатлантическа усмивка на лице.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пияният майстор

    15 Яну 2016 11:05ч.

    Демонтажа на българската държавност върви по план.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи