Предложението предвижда избирателните секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство и при наличие на не по-малко от 40 избиратели, както и в местата, в които на проведени до 5 години преди изорния ден избори е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели.
Също така се предлага извън тези случаи по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на общия брой подадени заявления или на общи брой на гласувалите на предходни избори, включително и когато броят на подадените заявления за определено място, е по-малък от 40.
Жестока битка се разрази в парламента заради гласуването на българите в чужбина. ГЕРБ и БСП се обединиха срещу предложенията на "Има такъв народ" да се улесни образуването на избирателни секции зад граница. Реформата обаче беше частично спасена - при това само с два гласа разлика.
В парламентарната правна комисия всички текстове, засягащи улесняването на гласуването в чужбина, бяха одобрени безпрепятствено. Затова беше голяма изненада, когато пленарната зала отхвърли идеята на депутатите на Слави Трифонов да отпадне една от разпоредбите, които ограничават гласуването зад граница. Този текст, приет през 2016 г. от ГЕРБ и бившия Патриотичен фронт, гласи, че не се допуска образуване на избирателни секции извън територията на българските посолства и консулства. Изключение се прави за страните, в които са подадени 60 заявления за гласуване от местни българи. След гласуването излезе, че това ограничение остава. От последвалите изказвания се подразбра, че отговорността за запазването му е на ГЕРБ и БСП.
Сближаването на герберите и социалистите пролича съвсем ясно, когато се стигна до обсъждането на най-съществения текст по темата - предложението на "Има такъв народ" да се върнат правилата отпреди 2016 г., според които секции се създават при само 40 подадени заявления от български граждани, връщат се и т.нар. автоматични секции (при 100 гласували на предни парламентарни избори), отделно такива се образуват и по преценка на българските дипломати на място, отпада и таванът от 35 секции в страните извън ЕС. Тогава на трибуната излезе соцдепутатът Велизар Енчев, който обвини хората на Трифонов, че така обслужват интересите на ДПС и Турция. "Давате ли си сметка до какво ще доведе неограниченото разкриване на избирателни секции в страната, в която демокрацията е чужда дума? В тази страна дори не дават стол на председателя на Европейската комисия, за да седне като равна с Ердоган. На следващите избори откритите секции в Турция може да са стотици, а гласувалите – десетки хиляди", обяви Енчев.
В отговор Мая Манолова от "Изправи се! Мутри вън!" напомни, че при отслабването на ограниченията в миналото е станало ясно, че така се увеличава избирателната активност в Западна Европа, а не в южната ни съседка. "Рестрикциите в режима на образуване на секции не се отнасят и не влияят на вота в Турция. Спрете да лъжете от тази трибуна! Рестрикциите ограничават само свободния вот на българите в Западна Европа и Америка", заяви Манолова.
"Срам ме е от вас! Това не е политически дебат, защото в демократичната политическа култура няма място за дискриминация, а това, което правите, е чиста дискриминация", реагира емоционално Мика Зайкова от "Има такъв народ". И порица бившите управляващи за отговорността им, че толкова много българи са напуснали страната. "Ние, които останахме тук, също направихме нещо за тази държава ... Ние отговаряме преди всичко пред тези, които работят и живеят тук", обидено отвърна Тома Биков от ГЕРБ.
При последвалото гласуване всичко увисна на един глас - 116 депутати подкрепиха улесненото образуване на секции в чужбина, 3-ма бяха против, а 112 се въздържаха. Гласовете срещу промяната дойдоха от ГЕРБ и БСП. Последва прегласуване, което увеличи преднината на реформаторите на едва два гласа - 117 "за", 8 "против" и 107 "въздържали се". От новите формации в парламента посрещнаха победата си с бурни ръкопляскания и викове "Браво".