Овчаров за АЕЦ „Белене“: Който обядва, трябва да си плати

Овчаров за АЕЦ „Белене“: Който обядва, трябва да си плати
Този, който обядва, трябва да си плати обяда. Така бившият министър на икономиката Румен Овчаров коментира в сутрешния блок на бТВ правилно ли е решението да се платят реакторите за АЕЦ „Белене“. Според него България е провалила изключително изгоден проект. По думите му до 2006 – 2007 г. проектът се е развивал като най-добрия и икономически изгоден ядрен проект в света.

 

Снимка: Ладислав Цветков, бТВ

 

„Поръчахме си едно оборудване, сега ще трябва да си го платим. Това беше ясно още през 2012 г., когато тогавашните управляващи твърдяха, че нямаме истински договор за "Белене", че това, което сме подписали, няма стойност, че никой не може да го признае, че няма да има никакви допълнителни плащания. Сега дойде сметката. Тя не е поради това, че България започна да изгражда „Белене“, а че спря по абсолютно незаконен и нелоялен начин проекта във фаза, в която трудно можеше да бъде спрян“, коментира Румен Овчаров.

По думите му срещу парите, които ще платим, трябва да получим „пълен комплект оборудване за две реакторни установки, т.е. реактори, парогенератори, компенсатори на обема, тръбопроводи, вкл. турбинни установки“.

На въпрос кой спря проекта, Овчаров отговори: „Това е чиста хронология – проектът беше спрян през 2012 г., когато страната се управляваше от правителството на ГЕРБ и Бойко Борисов“.

На обвинението от премиера, че в момента се трупат лихви, защото предишните правителства не са подписали договора за централата както трябва, Овчаров отговори: „Договорът е подписан по съвсем нормален начин и той е в сила. Той не е окончателният контракт заради недоговарянето на ескалацията и все още неизбирането на стратегически инвеститор. Този инвеститор беше избран година по-късно – германската компания RWE, една от най-големите европейски енергийни компании. Всичко останало са обяснения“.

На въпрос колко ще струва на всеки от нас „Белене“, той отговори: „Ако приемем, че населението на страната е 7 млн., на човек ще се падне да плати по около 100 евро“.

Според него изходът за „Белене“ не е препродажбата на оборудването, но е по-добре да не го вземаме от завода, защото ще стане втора ръка. По-добре Русия да го съхранява известно време, докато решим какво ще правим за него, каза Овчаров.

 

Коментари

  • 17-ти конгрес

    27 Sep 2016 12:54ч.

    другаря е ... МАЛКО нагъл !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стаменов

    27 Sep 2016 13:04ч.

    Видя се тя каква е била далаверата: "Поръчах едно оборудване, сега трябва да го платите." Това че оборудването е 100% недокомплект, негодно и за нищо не става, е само детайл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пп76

    27 Sep 2016 16:09ч.

    Това беше невероятно изгоден за България проект. 2000 МВТ за 3.9 млрд евро. Никога повече няма да ни се случи подобно нещо. След провала на Белене България за десетилетия е забравена от инвеститорите. В момента ( 2016 г.) ПЧИ са по-малки от тези през 1996 г. Тогава България не беше член на НАТО и ЕС и заради мораториума върху външния дълг беше изключена от финансовите пазари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи