От три години военните не ползват система за гасене на пожари за 6,7 млн. евро, закупена от кабинета "Петков"

От три години военните не ползват система за гасене на пожари за 6,7 млн. евро, закупена от кабинета "Петков"

Депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев: Черен пример за разхищение на публични средства

Вече три години Военновъздушните сили не ползват системата за гасене на пожари от въздуха Guardian, която е закупена за самолетите "Спартан". Това става ясно от отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов до депутата от ГЕРБ и шеф на отбранителната комисия на парламента Христо Гаджев.

"През 2022, правителството Петков купува система за гасене на пожари от самолетите Спартан за близо 7 млн евро.

Три години по-късно тя не може да бъде въведена в експлоатация. Евентуално на четвъртата ще може, но пък има съмнения за нейната ефективност. Тук логичният въпрос е защо въобще е купена? Но надали ще получи някога отговор...

Тази авантюра е черен пример на правителствено разхищение на публични средства и следва да бъде сериозно отчетена при сегашните инициативи за закупуване на летателна техника за гасене на пожари", написа Гаджев във фейсбук като коментар на отговора на министъра на отбраната Атанас Запрянов.

Системата Guardian е закупена по споразумение между правителството и италианската компания "Леонардо", която е производителят на самолетите "Спартан". То е сключено на 21 юни 2022 година. Това е един от последните дни на правителството на Кирил Петков. На следващия ден то е свалена при първия в историята на България успешен вот на недоверие срещу кабинет. А десетина дни по-рано управляващата коалиция бе напуснато от ИТН.

Стойността на договора за системата Guardian е била 6,7 млн. евро, става ясно от отговорите на министър Запрянов. Като освен самата система е било включено и обучение на пилоти как да се пускат контейнерите с вода от въздуха. То е приключило през август 2023 година.

След приключването на обучението ВВС са направили анализ и са изтъкнали, че системата се ползва само при редица ограничения за височината на полета, скоростта на самолета, а и в радиус от 800 метра от пускането на водните бомби не трябва да има хора или къщи. Освен това в обучението българските пилоти са летели в смесен екипаж с италианци, но така и не са извършвали сами мисията. Като към първи август двамата единствени пилоти във ВВС, които са били обучени, все още не са достигнали условията, за да могат да изпълнят задача по пускане на товар от въздуха. А ползването на системата Guardian, която всъщност представлява картонени контейнери с вода, се води именно десантиране на товар от въздуха. Допълнително и от пожарната все още не са разработили правила за безопасност, които били нужни на ВВС, за да ползват системата, пише министърът на отбраната.

 

 

Коментари

  • Георги Ат.

    12 Авг 2025 14:51ч.

    Доколкото разбирам - нашите не могат да се научат да го ползват (дали нямат желание или капацитет, не коментирам), така че къде е проблемът? Те и МВР имат боди камери за 70 млн. ама не ги ползват ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    12 Авг 2025 15:07ч.

    Проблемът е очевАден... Просто за нищо не ставаме, а освен това държавата-мащеха се "грижи" да ни е гадно през цялото време!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Илия

    12 Авг 2025 15:02ч.

    Дано да не е така

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФЪРКАТИЧКО

    12 Авг 2025 15:20ч.

    Буржоазната власт отновоб се осра!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоз юнак

    12 Авг 2025 15:20ч.

    от какъв зор е стриган? Арестант ли е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Биле

    12 Авг 2025 20:22ч.

    Или е бил, или тренира да стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MAGA

    12 Авг 2025 15:50ч.

    Прокуратурата да се намеси, кой е одобрил, кой не го е управлявал и вкарал в действие. Съд и отговорност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    12 Авг 2025 16:01ч.

    Ако я ползват, ще я амортизират. По-добре да си я пазят за подарък на Украина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кличко

    12 Авг 2025 16:06ч.

    И Борисов преди 6 години даде на куп 3 млрд. за самолети, които все още ги няма. Това не е ли разхищениена на огромни средства?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    12 Авг 2025 16:20ч.

    Тази герберастка мутра обясни ли кое е "последното правителство на Радев", което било продало онези държавни имоти или знае, че лъже и вече трябва да отклонява вниманието с нови глупости и измишльотини? 🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    12 Авг 2025 16:40ч.

    Тези контейнери освен с вода сигурно може да се пълнят и с други редки неща. В България никой никога не носи персонална отговорност за нанесени щети поради безхаберие и некадърност, барем ги замерим с един такъв контейнер. Ще е много зрелищно - "феерично", както би се изразил ЗИП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живко Гозанов

    12 Авг 2025 17:00ч.

    На крива ракета космосът й пречи! Системата за гасене на пожари е произведена и предназначена за Спартан, произведен от същака компания! И не била ефективна?! Егати "глипавите" италянци! Само че нашите кухи тикви решили, че тази система е неефективна и че трябва и пилоти да подготвят! Така дер не е лесна работа да си вършиш както трябва задълженията! И от пожарите печели само дървената мафия и то не директно! За кухите началници в МО нямя комисионни от гасенето на пожари, а само тежка работа и отговорност! А те не са свикнали така! Виж с F16 е друга работа, страйкъри, противокорабни ракети и т.н.р все по нещо пада! Пък България нека гори!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Миловидна

    12 Авг 2025 17:34ч.

    Когато нещата се движат от некомпетентни хора,пробутват ни се машини,които не са ефективни, или пък не са в състояние да се ориентират как се управляват.Експерти трябва да вършат тези неща, а не глупави чиновници да харчат народните пари.То,да беше само този пример,ама не е.Колко пъти ни прецакват с калпава вносна стока в магазините.Нямам думи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МартИ

    12 Авг 2025 18:28ч.

    Дали е калпава стоката - едва ли, щом е разработена за конкретния самолет, който така или иначе е наличен в България. А защо няма дообучение на пилотите и разработени правила за безопасност от пожарната - този умник дето пуска кьорфишека, можеше да провери. Ама нали трябва да плюем по предишните и да се оправдаваме с тях - патент на знаем кой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие,

    12 Авг 2025 20:43ч.

    ГЕРБА, не сте по-добри - те едно, вие друго и трето, Държавата остана без дъх от вас!... Нямаме търпение,мнозинството, да ви изгледаме гърба!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    12 Авг 2025 22:08ч.

    ...Да се разкара цялата тази менажерия от тикви, прасета, гномове, целувачи на ръце, ПКП и прочие персонажи, които се изредиха пред очите ни в годините назад и досега!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щетикажа

    13 Авг 2025 7:26ч.

    Поредните тъпи льотчици в гувернантка,3 години некадърност,а уж ще летят с ф 16.Стават само за аероплан на въртележка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да ви го нач...

    13 Авг 2025 7:29ч.

    Поредния тъпи германски манипулатор,на въжето ,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ту-Тууу

    13 Авг 2025 12:07ч.

    Прост народ- слаба държава! Още по-прост народ- няма държава!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знаещ

    13 Авг 2025 15:01ч.

    Какво да ползват бе като ги видиш какви са тъпаци всеки знае интелектуалното ниво на екземплярите в нашето Народно събрание и Министерски съвет в нормалните държави депутатите са им предимно икономисти и юристи а при нас мъдри пожарникари и разни екземпляри по магнитски а най-предпочитани са кухите мацки с приятен външен вид за ролята на Кукла на конци огледайте областните оправи общинските оправи и държавните служби

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи