От днес за утре Васил Терзиев обяви неучебен, но присъствен ден в София

От днес за утре Васил Терзиев обяви неучебен, но присъствен ден в София

Родители и учители бяха сюрпризирани от кмета на София с неучебен ден за Празника на София утре. Решението бе обявено днес следобед, а въпреки че децата няма да учат, денят е присъствен за тях, т.е. те трябва да се явят на училище.

Новината шокира директори, учители и ученици, защото се поднася в последния момент - училищата вече са планирали учебната си програма, която предвижда редовни учебни часове, а родителите не са планирали кой да гледа децата им вкъщи. Времето е крайно недостатъчно да се измислят занимания за учениците утре, които на много места вероятно просто ще бъдат пуснати да си ходят вкъщи. 

"Ей така като ти дойде една заповед в 16 часа, че на 17.09. е неучебен ден, но все пак присъствен ден! И те обземе едно спокойствие-))) От ефекта става дефект! Знам, че точно така НЕ СЕ ПРАВИ!", реагира във "Фейсбук" Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му 17 септември винаги е бил нормален учебен ден. Училището, което той ръководи, ще учи, както вече е планирано и обявено на учениците, защото нищо "не може да се организира от днес за утре". "Извеждането на учениците не може да стане ей така, а организирано. Просто няма да пишем неизвинени отсъствия", коментира той.

Столичните училища започнаха едно по едно да пращат информация до родителите. В Първа английска гимназия например родителите са получили информация, че учениците трябва да дойдат в училище в началния час, като ще им се раздават учебници, а класните ще ги заведат на музей, в парк или някоя друга активност. Подобна е информацията й във Втора английска гимназия - младежите ще имат промяна в графика - учебниците на тези от първа смяна ще се раздават от 9 ч. до 9:40, а на тези от втора - от 10:30 до 11:10 ч., като след провеждане на празничния час на класа класните ръководители трябва "да проведат изнесени посещения на музеи, изложбени зали и обиколка не центъра на София".

Реакциите в социалните мрежи също бяха светкавични. "Най-ги обичам тези изненади в 16.30 следобед ... да ни е честита на всички новата учебна година", написа родител. "Може ли да стовариш такава заповед в 16.30 - на практика в края на работния ден, който при това е първият учебен?!", чудеше се друг. "Явно до днес не се знаеше, че утре е Денят на София. Аз за пореден тъп да питам: 1) В училище се учи или се присъства? 2) Може ли най-после да проумеем, че внезапните и необмислени решения са изражение на пълна липса на уважение и към учениците, и към учителите, и към ръководствата на училищата, и към родителите? 3) Какво стана с недостига на учебни дни?", възмути се и родителят Ирина Манушева.

 

Коментари

  • Ушев

    16 Sep 2024 19:55ч.

    да благодари за избора си на Костадинов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фундаментална грешка на Костадинов

    16 Sep 2024 21:38ч.

    Или не са му оставили избор от Козяк?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария...

    16 Sep 2024 21:47ч.

    Опорката е стара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антон Сираков

    17 Sep 2024 5:49ч.

    Стара, ама вярна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    16 Sep 2024 19:56ч.

    Откъде ги изкопахте тия столични управляващи?Та те един празник не могат да организиран на града си.А виж,да развяват чужд парцал на сградата си са винаги готови и съгласни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мале

    16 Sep 2024 21:01ч.

    Ти остави, ами приказката за това, че някой няма експертизата да извърши сепарация на страничния продукт от събирането на окосена трева между два представителя на еquus asinus ще излезе вярна за Маслото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    16 Sep 2024 19:57ч.

    Днес откриха учебната година, утре ще почиват. Що за безумие!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мирослав Йорданов

    16 Sep 2024 20:11ч.

    Този некомпетентен и избран със изборни фалшикикаций боклук на какъв се прави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валя

    16 Sep 2024 20:23ч.

    Много мерзавци днес 🤮 Феномена се разпищолил и въздава правосъдие, а институциите парализирани от зависимост към него, писанията на соросоида Кръстев от които никой не се интересува, а за капак... и този нескопосник 😡 Г-н Дачков, моля Ви 😭😉

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    16 Sep 2024 22:12ч.

    Ами такава е реалността в България!И тенденцията е реално България да изчезне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър П.

    16 Sep 2024 22:23ч.

    Точно Стаматов ли намери да недоволничи ? Нима той не затвори училището си за почти 3 години заради ковид"пандемията". Тогава имаше ли кой да гледа децата ? Сега много му знае устата, след като неговите хора вече не са в кметството. Защо до ден днешен никой не потърси отговорност за това което причиниха на децата ни такива безгръбначни като него ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коцето да почерпи

    16 Sep 2024 23:34ч.

    Той набута Васко ДС-то, защото ГЕРБ му наредиха. Пък и Галя да го има предвид при следващо раздаване на картите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хей шопи нескопосани

    16 Sep 2024 23:35ч.

    Вие го заслужавате!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "възмути се и РОДИТЕЛЯТ Ирина Манушева

    17 Sep 2024 5:06ч.

    "Родителят Ирина"... А що не "родител 1" за по-политкоректно? То от сейчасната газета друго не се и очаква, но кому е нужно да се копи-пейства точно от там...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    17 Sep 2024 6:47ч.

    все някой от кметовете на София е показал какъв трябва да е кметът на София,щото Софиянски показа какъв не трябва да е кметът ББитко показа ,че всеки мо.е да е кмет..Данчето и Васо ,че мо.е и без кмет София........

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 17 Sep 2024 6:47ч. все някой от кметовете на София е показал какъв трябва да е кметът на София,щото Софиянски показа какъв не трябва да е кметът ББитко показа ,че всеки мо.е да е кмет..Данчето и Васо ,че мо.е и без кмет София........

    17 Sep 2024 7:18ч.

    Мъдра констатация!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    17 Sep 2024 9:17ч.

    Битката с простия човек е неравна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Софиянци,

    17 Sep 2024 10:25ч.

    Че си избрахте идиот за кмет, избрахте, но защо трябваше и заместникът му по образованието да е идиот?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи