Нинова припомни, че председателят на групата на ЕНП в ЕП Манфред Вебер обеща всички депутати от дясната фракция да подкрепят България, а после те гласуваха срещу нас в комисиите на парламента.
"Ако пакетът бъде приет в този вид, в българския транспортен сектор ще бъдат засегнати 10 000 фирми и 120 000 българи ще пострадат. С този пакет се нарушава основен принцип, върху който е създаден Европейският съюз- за свободно движение на хора и стоки. Защо допускаме сами да разрушим ценностите, върху които стъпихме в началото", попита Нинова.
Днес следобед Комисията по транспорт в Европейския парламент ще гласува социалната част на пакета "Мобилност", който предизвика недоволството на българските превозвачи.
Корнелия Нинова засегна и спорния въпрос за Истанбулската конвенция:
"Що се отнася до Истанбулската конвенция, нашите държави- Унгария, Чехия, Словакия и България не са я ратифицирали. Полша го е направила с резерви, но те не са признати. Българското правителство настояваше да я ратифицираме. Ние се възпротивихме. Над 70% от българското общество не желае конвенцията. Българската православна църква, католическото и мюсюлманското вероизповедание- също. Сега чакаме решение на Конституционния съд. Надявам се да обявят текстовете, касаещи социалния пол, за противоконституционни. Искам да ви уверя, че осъждаме всяко насилие над жени и деца. Дори внесохме закони в парламента специално за това. Те бяха приети. Каквото трябва, сме го направили. Уважаваме всички различни. Нашата Конституция им гарантира правата, но не можем да приемем трети пол. Това противоречи на християнските, семейните, традиционните български ценности. През юли очакваме делегация от нашето политическо семейство ПЕС. Те смятат, че правим голяма грешка като не подкрепяме конвенцията. Знам, че и господин Фицо имаше същите проблеми, но аз се надявам, че в нашето семейство различното мнение се зачита и уважава и че не може конвенция против насилието да бъде приета насила - не само от една партия, но и от мнозинството от българския народ".