“От БСП имаме конкретни мерки как трябва да се действа, за да се подпомогне бизнеса. Първо - предлагаме всички услуги, които се искат от фирмите, за да кандидатстват по проекти да бъдат правени служебно и по електронен път, за да се избегне бюрокрацията. Това ще ги облекчи страшно много”, заяви председателят на БСП.
Корнелия Нинова обърна внимание, че в момента фирмите са натоварени с много документи и бюрокрация и това предложение на левицата ще разтовари част от процеса.
“Втората мярка, която сме обсъждали с много представители на бизнеса е да се обяви данъчна ваканция за фирмите и да не им се начисляват лихви за дължимите данъци за този период”, обяви Нинова.
Тя се позова на споделеното от много хора на бизнеса с оплакване, че и до ден-днешен плащат такса смет без да работят и произвеждат. Нинова поясни, че този въпрос в момента зависи от общините, но може да се реши и на централно ниво, като с промяна в закона се обяви данъчна ваканция.
“Третата мярка, която е изключително полезна за съживяване на икономиката, е държавата да покрие определен процент от оборотите на фирмите за предишните им периоди”, посочи лидерът на българските социалисти.
Нинова припомни, че управляващите обявиха тази мярка още в началото на декември - 2 декември 2020 г. и тогава обещаха, че в идните дни ще има разивитие и ще започне плащането. “Два месеца по-късно още нищо не се е случило”, посочи тя.
Председателят на БСП заяви, че освен краткосрочните мерки за спешна и бърза помощ за спасяване на фирмите, БСП има и дългосрочен план за развитие на икономиката като основата на този план е модернизация и дигитализация на икономиката.
“За да се намали административната тежест в нашият План за възстановяване ние предвиждаме създаване на 4 електронни регистъра. Данъчният ще съдържа данъчното досие на фирмите и на физическите лица, откъдето може да се ползва служебна информация.
Вторият е електронен регистър на пазара на труда, в който се вкарват всички данни за безработицата във всички региони на България. В него ще може да се следи нивото на безработицата и хората, търсещи работа”, обясни Корнелия Нинова.
Третият регистър, предложен от социалистите е електронен поземлен регистър, в който се залагат собствеността на земята, броят земеделски стопани, субсидията, която са получили, като този регистър ще помогне да се изчистят и белите петна.
Четвъртият е електронен образователен регистър с информация за всеки един ученик къде учи, какви изпити е положил, какви оценки е получил и цялата нужна информация, която ще направи възможна връзката между образователната система и икономиката - тоест кадрите за бизнеса“.
Лидерът на БСП подчерта, че правителството не прави инвестиционна програма, а помощите, които сега се отпускат на фирмите не са държавна българска политика, а са средствата от програма “Конкурентноспособност”, които са се прехвърлили заради ковид кризата в помощ на бизнеса.
“От това в дългосрочен план следва, че средствата от програма “Конкурентноспособност” са изхарчени и проектите, по които са кандидатствали фирмите остават без финансиране“, посочи Нинова. „Затова ние предлагаме допълнителни мерки - Държавен инвестиционен фонд, който заедно с фирмите под формата на публично-частно партньорство да помага и да създава развитие на фирмите”.
Нинова бе категорична още, че третото, което трябва да се направи за фирмите е експортът, като той е един от стълбовете на икономиката. “Предлагаме увеличение на капацитета и финансово такова на Българската агенция по експортно застраховане. Разботваме и сериозна програма за подпомагане експорта на България“, изтъкна Нинова.
Председателят на БСП продължи с изброяването на мерките, формулирани от социалистите: „Четвърто - преструктуриране на Банката за развитие. Единствената държавна банка, която досега подпомагаше 6-7 големи фирми в България, но не и това, за което е създадена - за подпомагане на малкия и среден бизнес. И там планираме план за преструктуриране, така че парите да стигнат до фирмите.
“Много говорихме и за проблемите на Варна и за туризма. Туристическият бранш е един от тези, които най-много пострадаха. В плана на БСП за възстановяване сме заложили мерки и за подпомагане на туристическия бранш. Той е подчинен на това държавата да поеме роля и функции и да подпомогне българските туристически фирми. Не само временно с ваучери, а дългосрочно. Искаме да създадем програма, в която българската държава се договаря с другите държави-членки на Европейския съюз за приемане на граждани на ЕС за балнео и спа лечение с минелни води”, каза Корнелия Нинова.
Тя припомни, че в България имаме над 225 лечебни минерални извори, а това богатство на България не се използва. Идеята на БСП е с тези държавни споразумения да се осигуряват групи от европейски граждани, които идват тук на балнео лечение, като заплащането се осигурява от здравните каси на съответната държава: “Имаше го преди време, спря и вече много години не се предлага. Разговаряхме и с Асоциацията на фирмите, които са ангажирани в балнео и спа лечението. Те имат огромна нужда от това и тази мярка би помогнала на този бранш.
Затова се ангажираме да подготвим такава програма и да подписваме споразумения с други европейски държави. Такава програма би помогнала да се реализира сезона”.