Независима експертиза: Най-дългият запис от "Яневагейт" не е манипулиран

Независима експертиза: Най-дългият запис от "Яневагейт" не е манипулиран
Експертиза на авторитетна независима лаборатория не намира данни записите "Яневагейт" да са манипулирани, както се твърди в експертизата на българската прокуратура.

 

 

В най-дългия запис от аферата "Яневагейт" – серията скандални разговори между бившите съдийки Владимира Янева и Румяна Ченалова, няма прекъсвания в последователността или следи, които свидетелстват за редактиране или манипулиране. Това е основното заключение на експерта Иван Сипаров от ирландската лаборатория "Акустек", на която "Биволъ" предостави един от общо осемте звукови файла, получени на платформата за споделяне на данни "Болканлийкс".

Причината да бъде предоставен само най-дългият файл, който е с продължителност 12 минути и съдържа някои от най-скандалните разкрития на Янева за "опраскването" й от ВСС, е, че изданието не е разполагало с достатъчно средства, за да поръча изследване на всичките записи.

Както е известно, Висшият съдебен съвет реши преди седмица да прекрати проверката на "Яневагейт", позовавайки се на експертиза, поръчана от прокуратурата, според която записите са манипулирани. Така и не стана ясно обаче кой е извършил изследването, какво точно се има предвид под "манупилуране", както и дали манипулациите се отнасят до съдържанието на звуковата информация или само до нейната форма – примерно презапис, нарязване на файловете, транскодиране и др.

Експертизата, поръчана от "Биволъ", е извършена от авторитетната лаборатория "Акустек", чийто клиенти са Министерството на правосъдието на Ирландия, МО и МВР на Франция и научната полиция на Карабинерите в Италия. Услугите на лабораторията в областта на аудио идентификацията и аутентификацията са ползвани от румънската, полската, сръбската, мароканската, египетската, китайската и латвийската полиции, уточнява още "Биволъ".

Авторът на изследването Иван Сипаров е магистър по физика от Университета в Санкт-Петербург и има зад гърба си на над 300 експертизи за идентификация на глас и 250 експертизи за автентичност. Свидетелствал е в съдебни процеси като експерт на прокуратурата, а и на защитата.

Изданието паралелно е потърсило мнението и на доктор Каталин Григорас, Директор на Национален център за медийна криминалистика в Денвър, Колорадо, САЩ, както и специалисти от отдела "Медийна дистрибуция и сигурност" на Института Фраунхофер в Германия, които са поискали да останат анонимни.

Според тях записите са направени във формат WMA 128 kbps, вероятно от записващо устройство "Олимпус", след което са прекодирани – нещо, което се твърди и в експертизата на "Акустек".

 

 

Експертизата извършена от "Акустек" не открива следи от редактиране в най-дългия запис от "Яневагейт"

 

 

Заключенията на експертите ще бъдат официално преведени и предоставени на българската прокуратура, за да бъдат използвани в рамките на проверката на аферата "Яневагейт", която все още не е приключила, заявява редакцията на "Биволъ".

Ако въпреки това преписката на държавното обвинение завърши с отказ от образуване на разследване, ще бъде подаден нов сигнал на базата на нови факти и данни за нарушения и престъпления, изнесени в записите, които са публикувани след образуването на проверката, допълват от изданието.

Съдържанието на скандалните разговори в записите неколкократно бе потвърдено от Румяна Ченалова, докато Владимира Янева така и не го е отрекла. Адвокат Момчил Мондешки, който според Ченалова е третият участник в разговорите, не е коментирал разговорите до момента.

 

Коментари

  • Най-срамното не е че ББ имал или нямал

    21 Яну 2016 21:38ч.

    любовница (то Митеран ли не беше, Саркози ли не беше, за Берлускони да не говорим), а че две съдийки говорят като коньовичарски шафрантии. Речникът им, паразитните "в смисъл че" на всяка втора дума, епитетите, които използват - това издава изключително ниска култура на говорене и на поведение в институция, която трябва да определя мярата на поведението. Дори само това да беше - нищо добро не ни чака с подобна съдебна власт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    21 Яну 2016 21:52ч.

    То и при Мишо Бирата май беше така.Препорька-Цацаров, ако до момента не си се досетил или случайно забравил от прекомерна ангажираност особено в ден Сряда бегай до БАН с касетата.Там си разбират от работата.Гарантирано-един кахьр по-малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И ся, кво ?

    21 Яну 2016 23:06ч.

    По здрав за Баце! "Съм много убав" https://www.youtube.com/watch?v=2_O4E-23C0g

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кириз Пиниз

    21 Яну 2016 23:33ч.

    Не разбрахте ли, че нищо няма да се случи. Единствения резултат е като на хвърлен камък в рядко г..но.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путлер забъркал радиоактивната чорба

    22 Яну 2016 5:23ч.

    от рибендроб и плутоний и мръсници лубянски! Па искате Ирина Бокова дет оди да са ръкува с него в Кремъл да са кандидатира, за КВО ДА СА КАНДИДАТИРА БЕ ЗА ОТРОВИТЕЛКА ПЪРВА НА ООНЕТО ЯША ВА ЕБА В ЛУБЯНСКИТЕ ВЪШКИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като знам, какъв бок.ук

    22 Яну 2016 8:18ч.

    от нашия жилищен блок, назначиха за прокурор по времето на НФ, няма нищо чудно, негови 'колеги' не са обявили "какво точно се има предвид под "манупилуране", както и дали манипулациите се отнасят до съдържанието на звуковата информация или само до нейната форма – примерно презапис, нарязване на файловете, транскодиране и др."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи