Над 1500 кандидат-студенти се явяват на изпит по български език и литература в СУ

Над 1500 кандидат-студенти се явяват на изпит по български език и литература в СУ
В 9 ч. сутринта в аудитория 224 в Ректората на Софийския университет „Климент Охридски“ бе дадено началото на конкурсния изпит по български език и литература, съобщи БГНЕС. Броят на кандидат-студентите, заявили участие за него, е 1581.

 


Бъдещите студенти бяха приветствани лично от декана на Факултета по славянски филологии доц. д-р Бойко Пенчев. „Всичко е във вашите ръце, не се оставяйте негативните условия да ви затормозят. Задачите и есето са направени така, че да разгърнете своите възможности. Вярвайте в себе си“, заяви той преди началото на изпита и пожела на всички да бъдат приети в желаните от тях специалности.

Кандидат-студенти изтеглиха тестови вариант № 2, а темата на есето, върху която ще трябва да разсъждават е една мисъл на френския писател Андре Жид, която гласи: „По-добре да те мразят за това, което си, отколкото да те обичат за това, което не си“. Част от тях се зарадваха и я оцениха като лесна, а други – не чак толкова.

„Темата предполага размишление, предполага лична позиция и е разбираема. Очакваме добри резултати“, смята доц. Пенчев. Деканът на Факултета по славянски филологии отчете значително увеличение на желаещите да положат изпит по български език и литература в сравнение с предходните години. „Откакто направихме изпита в новия вариант, с есе и тестови задачи, имаме почти двойно увеличаване на броя на студентите“, аргументира се той.

Кандидатите да се обучават в СУ дори са повече от тези, които са положили изпит през предходната сесия, провела се през март.

 

 

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи