Следвайте "Гласове" в Телеграм.
В разгара на Световното първенство по футбол Саад Шерида ал-Кааби, министър на енергетиката на Катар, заяви пред германския в. "Билд", че всички пътници могат да отидат в емирството. "Но ако искате да ме промените, за да кажа, че вярвам в ЛГБТК, че семейството ми трябва да бъде ЛГБТК, че приемам ЛГБТК в моята страна, че променям моите закони и ислямските закони, за да угодя на Запада – тогава това не е приемливо", добави министърът.
В разгара на Световното първенство отношенията между Катар и Германия изглеждат бурни, пише "Фигаро". Преди първия си мач срещу Япония, който загубиха с 2-1, единадесетте титулярни играчи от германския отбор позираха за официалната снимка с ръка пред устата, в знак на протест срещу ръководството на международната федерация по футбол (ФИФА) заради забраната за носене на капитанската лента с цветовете на One Love.

На трибуната германската министърка на вътрешните работи Нанси Фейзер носеше лента за ръка One Love, редом до президента на ФИФА Джани Инфантино. А изявлението на германския министър на икономиката Роберт Хабек, че домакинството на Световната купа в Катар "може да се обясни само с корупция", не беше добре прието. Още по-малко частта, в която министърът се върна към „бруталната дискриминация срещу хомосексуалистите“.
От своя страна, Саад Шерида Ал-Кааби подчерта, че нищо няма да се промени. „Ако те искат да посетят Катар, нямаме проблем с това“, каза министърът по енергийните въпроси за общността на лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните, цитиран от "Билд". „Но ако искате да ме промените, за да кажа, че вярвам в ЛГБТК, че семейството ми трябва да бъде ЛГБТК, че приемам ЛГБТК в моята страна, че променям моите закони и ислямските закони, за да угодя на Запада – тогава това не е приемливо", добави министърът.
"Фигаро" припомня, че в Катар хомосексуалността е наказуема от закона. Последствията са затвор или дори смъртна присъда.