Метрото вече стига до Горна баня

Метрото вече стига до Горна баня
От днес софийското метро се разширява с нови 4 км и още четири станции, като вече стига до Горна баня. След тържествено откриване в 10 ч., новият участък отваря за софиянци от 12 часа, като по традиция днес пътуването в участъка е безплатно. Четирите нови станции са "Овча купел", "Мизия/Нов български университет", "Овча купел 2" и "Горна баня". С тях присъединяваме един от големите райони на София - кварталите "Овча купел" 1 и 2 и част от "Горна баня" към метромрежата, похвалиха се от столичния "Метрополитен".

В последните дни общината предостави на софиянци и възможността да кажат накъде искат да продължи метрото, макар че първото обществено обсъждане по въпроса не роди конструктивно решение.  То бе посветено на проекта за изменение на Общия устройствен план на столицата в частта „Транспортно-комуникационна система“, в който основният сблъсък на позиции е за и против две нови спирки на метрото при "Декатлон" и при Симеоновския лифт и ИКЕА. Общественото обсъждане се състоя онлайн и в него се включиха близо 200 души. Освен Здравко Здравков, от страна на Столична община участваха още шефът на „Метрополитен“ инж. Стоян Братоев и директорът на общинското предприятие „София план“ арх. Любо Георгиев.

 

Защитници на тезата, че новите офис и жилищни сгради по Околовръстното шосе трябва да бъдат свързани с центъра с метро бяха живеещите и работещите в тях, представителите на бизнеса и администрацията на район „Витоша“ в лицето на кмета Теодор Петков. На отсрещната страна стояха жителите на други квартали на София. Според тях след завършването на третия метродиаметър - до ж.к. "Левски Г" и от Военна академия до "Арена Армеец", продължението на "Метрополитен"-а трябва да се съобрази с досегашното развитие на града. По тази причина зоната около Околовръстното шосе трябва да почака с метро първо да се сдобият по-стари и по-населени квартали на София.

 

Арх. Георгиев поясни, че по трасето на планираните две метростанции живеят около 1362 души, като се очаква към 2030 г. те да се увеличат с 5268. По-сериозно стои положението с работещите около Околовръстното шосе, които от сегашните около 5000 души след 10 г. се очаква да доближат 50 000. Кметът на район "Витоша" не се съгласи с изчисленията на Столичната община. "Бройката на хората, които живеят в споменатия район, е много по-голяма от цитираната. Само в зоната, която е на 5 мин. с кола, живеят над 14 000 регистрирани души по официални данни на ЕСГРАОН“, възрази Теодор Петков.

 

Цялата статия можете да прочетете тук

 

 

 

 

 

Коментари

  • Христо

    24 Апр 2021 17:07ч.

    Браво, Бойко. Браво, Данче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • София Център

    25 Апр 2021 13:12ч.

    Браво за какво? Че напук на всеки здрав смисъл правят подземен транспорт - най-скъпото съоръжение за строителство и поддръжка, че го правят по отдавна загърбени руско-съветски методи, принципи и технология, че целенасочено унищожават софийския трамвай, който вози практически без пари не само същия брой пътници или повече от метрото, и който трамвай спира на 400 метра разстояние между спирките и няма нужда от довозващ транспорт, че удавят всеки разговор за регионална железница, че ... Безкрай въпроси, на които отговорът е Малчат не расуждат! Аре - нема нужда!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи