Великобритания е показателен случай за гласуването на сънародниците ни зад граница. Неморално е българите в чужбина да чакат десетки часове пред секциите и да не упражнят правото си на глас. В качеството си на омбудсман съм сезирала Конституционния съд за ограничаване правото на глас на българи в чужбина и в мотивите на съда той се съгласи с аргументите в жалбата, допълни Манолова.
Тя е категорична, че се обезсмисля гласуването с хартиена бюлетина при наличието на машинно гласуване. Българите доказаха, че са в състояние да гласуват с машина, а изборният протокол накрая е прегледен, чист и ясен, подчерта Манолова.
С промените в Изборния кодекс тя предлага всички решения на ЦИК да се обжалват, а жалбите да се обработват в кратки срокове.
Манолова предлага и изборност на кметовете с над 100 души население и самостоятелен бюджет, според броя жители, на малките населени места.
Назначаването на кметски наместници освен, че осуетява своевременното решаване на проблемите на хората, се използва и за натиск, най-вече по време на изборите, обясни тя.
Предлагаме нов състав на ЦИК и намаляване на броя на членовете от 18 на 15. Сегашният състав на ЦИК абсолютно компрометира честността на изборите по начина, по който ги организира. Бяхме свидетели на абсолютен произвол при предаването на протоколите и бюлетините в зала „Арена Армеец“, заяви Манолова.
Предложенията за промени в Изборния кодекс включва и безплатно онлайн видео-излъчване на изборния процес след приключване на гласуването, както и видеонаблюдение на процеса.
Активната регистрация цели изчистване на изборните списъци и да се извърши на базата на гласувалите на последните парламентарни избори, предложи още Манолова.