Лозан Панов: Не съм имал намерения да ставам политик

Лозан Панов: Не съм имал намерения да ставам политик
"Нямам такива намерения и никога не съм имал. Изразяването на позиция по отношение на доклада на Европейската комисия не смятам, че е проява на човек, който иска да става политик". Това каза председателят на ВКС Лозан Панова преди извънредното заседание на Висшия съдебен съвет

 

 

Във връзка с изказването му в понеделник по време на конференция, в което спомена въвеждането на съдебен борд, Панов заяви, че има предвид, че от много дълго време отговорността се пренася от изпълнителната към съдебната власт, в рамките на съдебната власт - между съда и прокуратурата.

"Това не е в интерес на никой. Погледнато от позицията на обикновения човек, той си представя съдебната система като едно общо цяло. За вас и за нас като професионалисти, познавайки в детайли съдебната система, знаете всяка една институция какви отговорности има. Нека всяка да си поема своите и да си върши работата", коментира Лозан Панов, съобщава "Фокус".

"Когато стана въпрос за чужди експерти в прокуратурата, имаше мнения, че това е стъпка към съдебен борд. Не го приемайте в буквален смисъл", продължи председателят на ВКС. Той посочи, че е задал въпроса дали тези експерти наистина ще помогнат на съдебната система. "Ако става дума за чужденци, колко време ще им трябва, за да могат да се адаптират към българското законодателство? Ако сложим до всеки съдия или прокурор по един експерт, дали това нещо ще помогне на съдебната система", попита той.

Лозан Панов коментира, че в съседна Румъния се говори за отделянето ѝ от България от механизма за сътрудничесто, нещо което е било немислимо при влизането ни в ЕС. "Сега вече в България сами си изискваме чужди експерти да ни помагат. Мисля, че това няма как да не ни повлияе на нашето самочувствие", подчерта Панов.

На въпрос дали би инициирал предложение за проверка на смъртта на съдия Цветан Ценов след разкритията на майка му, че му е оказван натиск от ръководството на СГС, Лозан Панов отговори, че докато компетентните органи не излязат със своето становище, е прекалено рано да се разисква тази тема. "Аз не бих искал да направя такова предложение. Етичната комисия може да се самосезира, ако реши. Смятам, че не е необходимо аз да направя инициативата", подчерта той. 

 

Коментари

  • Веска

    01 Март 2016 16:47ч.

    Защо ще трябва до всеки един български съдия и прокурор се сложи и по един чужд ЕКСПЕРТ? Нали дъртия от Мадрид ни беше натресъл едни такива чужди ЕКСПЕРТИ - АНГЛИЙСКИ КРАЛСКИ МИТНИЧАРИ, които се гушиха години наред от България. Някой да е видял митниците да са се променили към добро?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Че защо пък

    02 Март 2016 0:30ч.

    да не станете един политик? Вие поне сте целунат от Бог с дар слово! Щом прост мафиот-пожарникар е седнал в премиерското кресло , защо Вие, образован и интелигентен правист да не станете политик?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи