Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Русия подкрепя възобновяване на Черноморската инициатива за износ на селскостопански продукти, но в по-приемлива за всички страни форма. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров. Той отбеляза, че въпросът е бил приоритетен на преговорите със САЩ в Рияд.
„Нашата позиция е проста: не можем да вярваме на думите на Зеленски“, подчерта Лавров. По думите му Русия иска „пазарът на зърно и торове да бъде предвидим“, така че никой да не се опитва да отстрани Руската федерация от тях. Москва, продължи Лавров, е загрижена за продоволствената ситуация в Африка и други страни от глобалния Юг, които са пострадали от „игрите на Запада“.
Lavrov reaffirms Russia's in favor of resuming Black Sea initiative, 'ready to consider agreeing not to harm energy infrastructure
— Levan Gudadze (@GudadzeLevan) March 25, 2025
But 'We're not take gonna just take anyone's word' — he adds pic.twitter.com/Crew5iQZLb
Черноморската инициатива, подписана на 22 юли 2022 г. от представители на Русия, Турция, Украйна и ООН, предвиждаше износ на украинско зърно през Черно море, както и премахване на ограниченията върху руския износ на храни и торове. Русия заяви, че споразумението не се изпълнява по отношение на нея и се оттегли от сделката на 18 юли 2023 г.
В противоречие с договореностите Западът изнасяше по-голямата част от украинското зърно за собствените си страни, а основната цел на сделката - доставки на зърно за нуждаещите се страни - така и не беше реализирана. В същото време не бяха изпълнени и задълженията към Русия, поради което през юли 2023 г. Москва се оттегли от сделката.
За уреждането на конфликта в Украйна
САЩ разбират, че само те могат да накарат Киев да спре терористичните атаки и ударите по гражданската и енергийна инфраструктура. Русия може да получи гаранции за сигурност от Украйна, само ако Вашингтон даде пряка заповед на Зеленски.
Lavrov on negotiations in Saudi Arabia:
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 25, 2025
"I think our American partners have heard this signal. They understand that Washington alone can achieve positive results in stopping terrorist attacks, stopping the shelling of civilian infrastructure, energy infrastructure, not… https://t.co/EZPuEe4g5w pic.twitter.com/T6Sed3d7Ir
Москва се нуждае от ясни и проверими гаранции и механизми в мирния процес каза Лавров.
„Като се имат предвид всички предходни събития, всеки път, когато се обявява примирие, Украйна го приема единствено защото се намира в безизходица на бойното поле. Щом обаче има пауза, в рамките на седмици или няколко месеца, примирието веднага се нарушава – така беше през целия период на Минските споразумения.“
За агресивната политика на Европа
Украйна отдавна щеше да загуби без западна помощ. Лондон и Париж водят в доставките на оръжие за Киев. Европа противоречи на позицията на САЩ относно разрешаването на конфликта.
🚨Volume of oil pumping for European countries will decrease significantly due to another act of terrorism perpetrated by Ukraine - 🇷🇺Lavrov
— Sputnik India (@Sputnik_India) March 25, 2025
Hindi voiceover👇 pic.twitter.com/sA6mtICbSF
Вече сме преживели опитите Русия "да бъде сдържана" и да ѝ се нанесе поражение като амбициите на Наполеон и Хитлер.
Тези, които предлагат да изпратят мироопазващи сили в Украйна, са политически несъстоятелни мечтатели. Европа е изправена пред сериозни социални и икономически проблеми.
Администрацията на Джо Байдън „пусна Европа по пързалката“ и я изпрати да воюва с Русия, каза Лавров.
„Вероятно затова настояват с такава жар да не се предава Украйна, да бъде въоръжавана и дори да не се споменава, че Украйна не трябва да влиза в НАТО и ЕС.“
Източници: ТАСС, Риа Новости