Корнелия Нинова: Диалогът вляво започна. Първата стъпка беше днес

Корнелия Нинова: Диалогът вляво започна. Първата стъпка беше днес
"Участниците от над 30 партии и съюзи в срещата-дискусия за лява политика, организирана от БСП, изразяват благодарност и удовлетворение от инициативата. Те я определиха като навременна, необходима и безпрецедентна. Въпреки различията и сложните отношения помежду ни през годините, е време за единение и мобилизация вляво. Това е първата стъпка. Нужни са общите ни единни действия за промяна." Това написа в профила си във Фейсбук Корнелия Нинова.

 

 

 

Ето какво написа още лидерът на БСП: 

 

 За целта се обединяваме за:

 

1. Този формат да стане постоянен и отворен за нови участници.

 

2.Да се създаде политико-експертна група, която да подготви дискусии по конкретни секторни политики и хронограма за конкретни общи действия.

 

3. Различните партии и съюзи да се включат в национална подписка, инициирана от БСП, за промяна на модела на управление на България.

Участниците подготвят обща декларация, с която ще излязат до дни.

 

Росен Карадимов: Обединението на лявото е позитивна новина

 

 

„Смисълът на тази среща е да провокира съдържателна дискусия. Отдавна левите формации не се бяха обединявали. Политическият знак, който се дава днес е изключително позитивен. Ако тези процеси се развият правилно, завършват добре.” Това заяви модераторът на дискусията с  партии, неправителствени организации и съюзи за лявата политика от Института  за нов икономически напредък Росен Карадимов. 

 

Според него изключително важно е преосмислянето и трансформирането на основните идеи на лявото през призмата на съвременния свят: „Политика без ясна политическа идеология не може да се води. Това води до рязко вземане на завои, до непредсказуемост и безпринципни коалиции. Точно заради това смятам, че левицата е тази, която може да направи промяна.” Карадимов подчерта, че свободата, равенството и справедливостта са фундаментът на лявото и трябва да бъдат отстоявани.

 

Според него държавата трябва да бъде противовес на глобално – либералния модел, като също така да не бъде тоталитарната държава или страна разбирана като инструмент на преразпределение: „В момента в България дясно правителство преразпределя  по възможно най-незаконния и уродлив начин. Тезата, че левите харчат, а десните пестят не е вярна, защото в момента в България се преразпределят огромни средства през изкуствено създадени излишъци, за да може това разпределение да бъде извън прожектора и извън ролята на парламента.”

 

Като друг приоритет Росен Карадимов изтъкна превръщането на  държавата в гарант за конституционни свободи и права: „Нашата конституция гарантира много сериозни социални,  граждански и политически права на гражданите. Оказа се обаче, че това не е даденост, и че този документ може лесно да бъде подменян с определени политики. От тази гледна точка първата основна политическа цел на левицата е възстановяване на правовата държава и  демократичното функциониране на институциите, за да се осигурят правата на гражданите.”  Той изтъкна, че само в такава среда може да се осигурят и икономически права на хората. Като друг ключов въпрос експертът определи честността на изборите и  свободата на медиите.

 

„Очевидно е, че при сегашната политика на здравеопазването са нарушени основни права и свободи на гражданите. То не  е справедливо. Лявото трябва да го направи справедливо и да гарантира равен достъп на всеки до здравеопазването.Тук влиза тезата за статута на болниците, многократно развивана от Корнелия Нинова. От 4 млрд. бюджет, само 60 млн. отиват за доболнична помощ”, обясни юристът. Той постави акцент и върху образованието. За пенсионната система Карадимов поясни, че е наложително да се приеме искането на левицата за преизчисление на всички пенсии, но е  нужно и  внимателно да се анализира и вторият стълб на пенсионната система: „Трябва да се постави въпросът какво се случва с пенсионните фондове. Мисля, че тези 14 млрд. народни пари ще бъдат следващата сериозна криза, пред която ще се изправи всяко управление.” Той припомни и предложенията на левицата  за диференциран ДДС, подоходно облагане и  семейното подоходно облагане като важна стъпка към постигането на справедливост.

 

Според политическия анализатор е нужно да бъде послушана левицата и да бъдат контролирани монополни картелни сектори по начин, по който да се стигне до конкурента среда и ниска цена за потребителя.  Той допълни, че участието на такива държавни търговски дружества трябва да бъде не самоцелно, а на такива пазари, където средата е изкривена: „Трябва ясно да заявим, че държавният мениджмънт трябва да се назначава с конкурс, лимитиран мандат, предварително зададена цел за норма на печалба, конкрентни механизми. Това е единственият начин да се влезе в сектори, в които картелите и монополите са се сраснали до такава степен, че са непосилни за КЗК и те да бъдат разбити с пазарните механизми на държавата.”

 

„В една нормално функционираща социална държава има рамка на икономиката, която е почти изцяло държавна - инфраструктура, енергетика, финанси. При нас тази система е обърната. Ние имаме изключително либерална рамка на структуроопределящи  отрасли на българската икономика и тежко стагниран, рекетиран и административно мачкан среден и дребен бизнес.”, подчерта Карадимов. Той изрази позицията на левицата  за  освобождавания на малкия и средния бизнес с множество облекчения, които да генерират БВП. 

 

„Левицата може да осигури ролята на държавата като гарант за закрила на националните, патриотичните и духовните ценности. Лявото в дигиталната среда и в съвременните екологични проблеми  - няма по-автентична сила от лявото, която да поеме екологичните теми на 21 век и да ги развие", завърши Росен Карадимов.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Дрън, дрън...

    11 Юни 2020 18:13ч.

    Няма вече социалистическа партия. Край. Няма да гласувам за тази.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Перо

    11 Юни 2020 20:35ч.

    Кои са тези 30 партии и съюзи? Поне по-големите да бяхте съобщили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ахахаха

    11 Юни 2020 22:32ч.

    Над 30 партии и съюзи...в залата 25 човека... ...Корнелия е иделната опозиция...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • махмут

    11 Юни 2020 23:12ч.

    Леле каква злоба и завист ги тресе тия по-горе. Голяма мъка, голяма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    12 Юни 2020 9:14ч.

    Или някои от двайсетината присъстващи са представители на повече от една партия и движение, или част от представителите са останали извън залата поради липса на столове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сливата

    12 Юни 2020 9:27ч.

    Да мълчите бе маскари, само моята партия наброява поне трийсет човека, повечето на възраст над 75, т.е. в разцвета си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дрън, дрън...

    12 Юни 2020 15:45ч.

    Този път Бойко Методиев Борисов няма да ме излъже. Има достатъчно идиоти в страната - те да гласуват за ГЕРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...повечето на възраст над 75, т.е. в разцвета си..."

    12 Юни 2020 17:21ч.

    На прав участък младеж се е блъснал в стълб и е загинал на място на пътя Симитли-Черниче... Моторист загина пред погледа на пътуващи на пътя Ловеч-София в близост до ловешкото село Голец... 16-годишен тийнейджър издъхна след нелепа катастрофа в участъка между селата Красново и Строево странично се сблъскали мотопеди „Априля“ и нерегистриран „Ямаха“ Пловдив... Ученик остана без глава след удар в пътен знак с подарен преди 14 дни мотор... 22-годишният Даниел Анелиев-Камичето е обичал до полуда мощния си мотор, но загина в жестока катастрофа край Враца... Млад моторист без книжка загина в храсталак край Велико Търново... Младокът Пламен от Трявна бил забелязан да управлява мотора си изправен на една гума, паднал на пътното платно и бил прегазен от бус "Ивеко"... 33-годишен рокер с висока скорост се забил в тротоар и главата му се е разцепила на две... "Летящ" моторист загина на Хемус... .16-годишна шофьорка и спътникът й загинаха след удар в стълб... Пишлигар на 16 години без книжка размаза петима с лъскаво Ауди и се скри в гората...после го намериха разплескан...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сливата

    13 Юни 2020 11:19ч.

    Ами нали и аз туй казам бе пезевенк, над 75, т.е. в разцвета си, а не некакви си 16-20 или 40-50-годишли пишлегари!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи