Консорциум за спасяването на КТБ иска да вложи 2,3 млрд. лева в банката

Консорциум за спасяването на КТБ иска да вложи 2,3 млрд. лева в банката
Оферта за оздравяване на Корпоративна търговска банка (КТБ) е подадена късно снощи в БНБ и Министерството на финансите, съобщи БНР. Тя е от новосформирания консорциум от австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и "Джемкорп". Офертата е за 2,3 млрд. лева, които са около половината от нужния капитал за спасяване на банката.
<p>Очаква се днес да излязат окончателните финансови отчети на групата около КТБ. По закон, ако те доказват отрицателен капитал, БНБ трябва да отнеме лиценза й в рамките на пет дни. Ако до този момент депутатите успеят да променят законодателството, може и да се стигне и до спасяване на банката.&nbsp;</p> <p>Очаква се позицията на държавата по офертата да бъде обсъдена по-късно през деня. За да влезе консорциумът в банката, трябва да бъдат предоставени гаранции за сумата, която може да осигури, за да капитализира банката. Трябва да бъде разгледан и конкретен план за преструктурирането ѝ.&nbsp;</p> <p>От друга страна, държавата трябва да оцени ефектите при двата възможни сценария&nbsp;<em><em>&ndash;</em></em>&nbsp;оздравяване или фалит на КТБ. При фалит това ще струва като пряк ефект изплащането на гарантираните депозити, заради което трябва да се финансира допълнително Фондът за гарантиране на влоговете с още 1,7 млрд. лева. Възможно е това да стане с емисия държавни ценни книжа, сумата от която да бъде дадена на заем на фонда с по-висока доходност или самият фонд да емитира облигации, но за това са необходими законодателни промени. Косвеният ефект от фалит все още не е оценен.&nbsp;</p> <p>Ако държавата реши да подпомогне спасяването на КТБ и да попълни 50 на сто от капитала, това&nbsp; ще струва вероятно около 2 млрд. лева, при положение че инвеститорите осигурят останалата сума. Все още не са ясни механизмите, по които това може да стане, за да няма противоречие с европейските правила и валутния борд, посочва БНР.</p>

Коментари

  • ДЯСНОТО Е КРИПТОФАШИЗЪМ

    31 Окт 2014 21:52ч.

    НАЙ ФИНАНСОВО СТАБИЛНИТЕ ФАЛИРАХА.. ТАКОВА ЖИВОТНО ФИНАНСОВО СТАБИЛЕН БЕДНЯК НЯМА, АМИ АКО ГО ЗАБОЛИ ЗЪБЪТ??!! ГЕРМАНИЯ ИМА 160% ДЪЛГ СПРЯМО БВП, ПА НИЕ СМЕ ПОВЕЧЕ ОТ ТЯХ ЛИ БОРИСОВ??? ТА КОЕ Е ПО-ДОБРЕ - ФИНАНСОВО СТАБИЛЕН МИЗЕРНИК, ИЛИ КРЕДИТИРАН СЪС ЗАЕМИ, КОЙ ЩЕ ИЗДЪРЖИ НА БОЛЕСТИТЕ НА КАПИТАЛИЗМА. БЪЛГАРИЯ БЕШЕ ДОБРЕ ПРЕЗ 2007 ГОДИНА КОГАТО ЗА ЕДНА ГОДИНА ВЗЕ 30 МИЛИАРДА ДОЛАРА ВЪНШЕН ДЪЛГ. ТОЕСТ ИМАЛИ СМЕ ПРЕДОСТАТЪЧНА ЛИКВИДНОСТ.ФИНАНСОВО ЛИКВИДНИ, Е СТАБИЛНОСТ, БОРИСОВ И ДЕСНИТЕ НЕДОНОСЧЕТА ОТ ДПС И РБ. КАПИТАЛИЗМА НЕ ТЪРПИ ЗАСТОЙ. СЕГА ВСЯКО БЪЛГАРСКО СЕМЕЙСТВО ЩЕ ПЛАЩА 25 000 ДОЛАРА. Нали се изискваше всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата. Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи