Комисар Илва Йохансон към Йончева: „По-подготвени сме за нова бежанска криза в сравнение с 2015 г., но са необходими нови инструменти“

Комисар Илва Йохансон към Йончева: „По-подготвени сме за нова бежанска криза в сравнение с 2015 г., но са необходими нови инструменти“
Евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в ЕП Елена Йончева се обърна към Комисаря по вътрешните работи и миграция Илва Йохансон с въпроси относно степента на готовност на Европейския съюз да посрещне евентуална нова бежанска вълна. "Следим с тревожност ситуацията в Иран и Ирак и се надяваме, че дипломатическите усилия на ЕС ще имат успех и ще доведат до деескалиране на напрежението в региона. Въпреки това, от гледна точка на ефективното управление на миграционните потоци, е важно да има предварително разработен план за действие", отбеляза Йончева.

 

 

 

Тя попита дали Европейската комисия разполага с необходимите инструменти, за да се избегне нова бежанска криза подобна на тази от 2015 г., когато стотици хиляди бежанци от Сирия се опитаха да потърсят убежище на територията на ЕС.  Комисарят отговори, че в момента ЕС е по-подготвен да отговори на евентуална бежанска криза в сравнение с 2015 г., но са необходими и допълнителни инструменти, затова трябва да се работи бързо . Йохансон представи и някои от елементите на подготвяния от ЕК нов пакт за миграция. Пактът ще се основава на задължителна солидарност между държавите-членки на ЕС, засилено сътрудничество с трети страни и ефективен граничен контрол. В рамките на работната среща Елена Йончева обсъди с Комисаря и възможни бъдещи инициативи на европейско ниво за засилване на борбата с корупцията. Дискусията по тази тема ще продължи на двустранно ниво. 

 

Въпросите бяха зададени в рамките на организираната на 8.01.2020 г. от социалистите и демократите работна група в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП, на която бе поканен и Комисаря по вътрешните работи и миграция, Илва Йохансон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Комисар Илва Йохансон към Йончева: „По-подготвени сме за нова бежанска криза в сравнение с 2015 г., но са необходими нови инструменти“

    09 Яну 2020 14:24ч.

    Всеки чиновник, депутат или обикновен бюрократ от структурите на ЕС, който е подкрепил мерки за приемане на бежанци в Европа и е бездетен или с едно дете да бъде задължен приеме в дома си семейство бежанци, да ги интегрира и социализира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    09 Яну 2020 18:47ч.

    Ако човек инвестира пари да се подготвя за кризи, може и да предизвика тези кризи и да ги превърне в ежедневие. Кризите винаги идват неочаквано, защото са аномалии. Не може да се подготвиш за голям катаклизъм, цунами, потоп, земетресение, пожар, така е и с войните и последиците от тях. Нека те си останат аномалия, а когато се случат, тогава СВЕТЪТ, а не само Европа, ще покаже солидарност както може. Европа няма ангажимент да бъде предварително подготвена и да поема всички негативи от всичко, което може някога някъде да се случи по света. Никой от нас не е готов за онова, което може утре да му се случи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи