Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Новият посланик на КНР у нас Н. Пр. Дай Цинли гостува на Мартин Карбовски, за да говори за отношенията между Китай и България. За дезинформацията, хегемонията, за САЩ и Запада, и за Тайван като част от страната и.
"Гласове" публикува откъс от интервюто на Карбовски с китайския посланик, което ще бъде излъчено в Youtube канала на Карбовски тази вечер в 20:00. https://www.youtube.com/@Martin_Karbowski
Цялото видео в момента е налично в Пейтриън канала на Карбовски:
https://www.patreon.com/posts/prvo-v-patreon-n-113127012
Карбовски: Какво очаквате от нашите политици за подобряване на взаимните отношения?
Посланик Дай Цинли: Стабилното развитие на сътрудничеството между двете страни е неотделимо от ръководството на високо ниво и подкрепата на правителствата. Китай и България трябва допълнително да засилят обмена както на високо, така и на всички останали нива, да засилят политическата комуникация, дизайна на най-високо ниво и вземането на стратегически решения за сътрудничество в различни области и да насърчат сътрудничеството между бизнес общностите на двете страни, за да продължат да използват потенциала на практическото сътрудничество.
В същото време не трябва да се позволява на трети страни да се намесват в сътрудничеството между Китай и България. В началото на тази година Китай и България бяха близо до постигане на практическото сътрудничество проект за стотици милиони евро, но той беше спрян, заради разследване, започнато от третата страна на китайска компания, участваща в търга. Ние се надяваме, че европейската и българската страна ще създадат честна, справедлива и недискриминационна бизнес среда за китайските компании.
- Геополитически трябва да ви попитам за еволюцията на вашата позиция по отношение на войната в Украйна? И търся прогноза от Вас.
- Позицията на Китай по украинския въпрос е последователна и ясна. Ние смятаме, че суверенитетът и териториалната цялост на всички страни трябва да се зачитат, целите и принципите в Устава на ООН трябва да се спазват и да се вземат насериозно законните опасения за сигурността на всички държави, както и да се подкрепят всички усилия за мирно разрешаване на кризата.
Китай не приема опростената логика на черното и бялото, враг или приятел. Кризата е резултат както от исторически проблеми между Русия и Украйна, така и от липсата на ефективна архитектура за сигурност в Европа и на стратегическа стабилност между Съединените щати и Русия. Ние не подкрепяме и не фаворизираме никого, а се стремим да поддържаме обективно, справедливо, балансирано и отговорно отношение.
Първо, ние винаги сме били недвусмислено на страната на мира и се застъпваме за разрешаване на конфликтите чрез дипломатически преговори. В началото на кризата Китай изрази ясното си отношение. Поддържаме контакт както с Русия, така и с Украйна. Председателят Си Дзинпин проведе телефонен разговор с президента Зеленски, а външният министър Уан И имаше разговори с бившия украински външен министър Дмитро Кулеба. През последните години Китай винаги е най-големият търговски партньор на Украйна и обемът на двустранната търговия показа бърз растеж през първата половина на тази година. Китай също предостави множество партиди хуманитарна материална помощ на Украйна.
Второ, ние никога не наливаме масло в огъня. За разлика от западните страни, които продължават да предоставят големи количества модерни оръжия на фронта и стимулират ескалацията на конфликта, Китай не е доставял оръжия на нито една от воюващите страни и контролира строго продуктите с двойна употреба, включително износа на невоенни дронове. За разлика от това, някои държави твърдят, че поддържат мира, но всъщност военно-промишлените компании от тези държави имат огромни печалби, от фронта в Украйна.
Трето, Китай активно призовава за предотвратяване на ядрен конфликт. Председателят Си Дзинпин подчерта много пъти, че е недопустимо да се използват ядрени оръжия и не може да се води ядрена война. Всички страни трябва съвместно да гарантират безопасността на ядрените материали и съоръжения и да предотвратяват ядрени кризи на евразийския континент. През май тази година Китай и Бразилия излязоха със съвместен консенсус от шест точки, подчертавайки, че всички страни трябва да спазват международните закони като Конвенцията за ядрена безопасност.
Що се отнася до перспективата пред конфликта, тя е както лесна, така и трудна за прогнозиране. Както всички войни и конфликти, разрешаването на украинската криза трябва в крайна сметка да стане на масата за преговори и чрез политически средства. Това, което не е лесно да се предвиди обаче, е колко още жертви ще има преди страните да седнат да преговарят. Всеки живот е ценен и Китай е готов да продължи да работи с международната общност за насърчаване на политическото уреждане на кризата.