Каракачанов: Тагарев ощети с десетки милиони бюджета на България след съмнителна обществена поръчка

Каракачанов: Тагарев ощети с десетки милиони бюджета на България след съмнителна обществена поръчка

Сделката за 3D радарите показа задкулисие и обслужва лични интереси

С тази своя позиция бившият министър на отбраната и председател на ВМРО Красимир Каракачанов излиза във връзка с обществена поръчка, направена набързо и без оглед „особеното мнение“, с което са се подписали повечето представители в комисията:

На 6 март, един ден след подаване на оставка на правителството и денят, в който НС гласува оставката, министърът на отбраната е подписал писмата до всички участници в процедурата за окончателното класиране за сделката за закупуване на 3D радари за Българската армия. Според това класиране разликата между първите четирима участници е повече от минимална – в рамките на 4-5%. За победител с минимална преднина (не става ясно как е получен резултатът), е обявена френската фирма „Талес“, от която ще бъдат закупени 7 бр. 3D радари.

Както вече информирах обществеността, с оферти в конкурса за 400 млн. лв., са участвали пет водещи компании - „Локхийд Мартин“ (САЩ) – с които имаме договор за 16 изтребителя F-16, Block70, „Елта“ (Израел), „Индра“ (Испания), „Талес“ (Франция) и „Леонардо“ (Италия). Министърът на отбраната назначава комисия, която да оценява офертите. По неизвестни причини испанската фирма, която е дала най-ниска цена – с около 60 млн. лв. по-малко от другите, през януари т.г. е декласирана и  така само с няколко точки преднина първа е класирана френската фирма, следвана плътно от „Елта“ , „Леонардо“ и „Локхийд Мартин“.

Комисията за оценка на офертите е от 33 души. Въпреки че голяма част от членовете ѝ са подписали с особено мнение и са настоявали до оценените 4 фирми да бъде изпратено писмо за подобряване на офертите (каквато е била практиката в МО в другите аналогични процедури, например за двата патрулни кораба ), политическото ръководство не само не направи това, а набързо извършва класиране и го утвърждава и информира за това участниците въпреки, че вече е де факто в оставка. Напомням също така, че една от фирмите е изпратила писмо до министъра на отбраната и парламента, че е готова при поискване сериозно да намали цената, но и това е заметено.

Така бюджетът на Република България е ощетен минимум с няколко десетки милиона лева.

Въпросът защо се бърза вече е с ясен отговор – явно някой бърза да реализира облага в своя полза преди да бъде извършена смяна в Министерството на отбраната.

Въпросът е - ако след няколко дни има нов министър на отбраната, дали той ще приеме тези съмнителни действия на предшественика си или ще направи всичко възможно да защити интересите на страната. И най-накрая, ако договор за такава „сделка“ попадне в парламента, дали въобще ще има шанс за утвърждаване.

 

 

Коментари

  • Това не те прави по-добър тулуп с тулуп

    10 Март 2024 12:23ч.

    Ти защо купи чертежи на барутници Ефки на цената 3 пъти пета генерация СУ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да точно така

    10 Март 2024 12:47ч.

    Опитват се да си направим измият срама, като насочват вниманието към срама на другите. Политически шарлатани без цвят и принадлежност. Предатели на българите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зора му :"Стани , да седна"

    10 Март 2024 13:22ч.

    И родната мама ще...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    10 Март 2024 18:26ч.

    .........а ние от ВМРО се задоволихме само с няколко милиона и заедно със СубСидеров и Релсата съсипахме национализма в България !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интригантът Асен Василев

    10 Март 2024 12:56ч.

    Ако не успеят да махнат Асен Василев като финансов министър считайте, че България е харизана безнадеждно. милиардите ще загробят държавата България с "лапнишаранството" - високи заплати за населението чрез кредити и бомбастичен външен дълг плюс заличаването на българския лев. И ще означава, че Борисов въпреки уверенията, че "България ми е по-мила" реално с подкрепата за А.Василев като финмин ще е ликвидаторът на държавата. .... Забелязахте ли закачките на Атанас Атанасов към ГАЗОПРОВОДА Турски/Руски поток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долу ръцете от Балкански/Турски/Руски газопровод!

    10 Март 2024 12:59ч.

    Искат да го разрушат, да го продадат, да го затворят?! Ей, тези жалките подлоги, които НИЩО НЕ ПОСТРОИХА, но разпродават богатствата и активите на България. Газопровода Балкански поток е 100% собственост на държавата България, което гарантира приходи от по 400 млн.долара на година плюс ФАКТОР макар и малък енергиен на Балканите! Всичко ни взеха "демократите", вместо да е на българския народ, те го дават на чужди завистливи индивиди. Долу ръцете от енергийната независимост и достойнство на България, долу ръцете от Балкански/Турски/Руски поток!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Господинът от измамните обединени патриоти

    10 Март 2024 13:30ч.

    Се появява навсякъде с интервюта, за да запази мястото на ВМРО в политиката и най-вече за да се потруди да вкара себе си в Европарламента. Дали заслужава? Освен че е бил военен министър по времето на който се подариха милиарди на Трън, защото ни рекетира. И той, заедно с Боко клекнаха, за да си запазят още някоя година в политиката. Но идва видов ден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    10 Март 2024 17:08ч.

    Само не пробутвайте пак този.Помним !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи