В интервю за БиБиСи независимият кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску отрече, че неговият изненадващ успех на първия тур на президентските избори е резултат от подкрепена от Русия операция за влияние и каза, че не се интересува от „лъжите“ на румънските разузнавателни служби. Джорджеску каза пред БиБиСи, че не е „човек на Москва“ и постави под съмнение войната в Украйна.
Във връзка с информациите, представени от румънските тайни служби за наличие на руски хибридни атаки по време на изборите в Румъния, Джорджеску коментира: „Те не могат да приемат, че румънският народ най-накрая е казал: „искаме живота си обратно, нашата страна, нашето достойнство“.
Той се представи като борец срещу системата, похвали Доналд Тръмп и унгарския президент Виктор Орбан, а за руския президент Владимир Путин каза, че е „патриот и лидер“, но уточни, че „не му е фен“.
Запитан за войната в Украйна, Джорджеску първо отговори с въпрос: „Сигурна ли сте в това?“, отбелязва журналистката на БиБиСи Сара Рейнсфорд и допълва, че изглежда Джорджеску отрича самото съществуване на война в Украйна. Журналистката определя интервюто с Джорджеску като "раздразнително" на моменти.
Кандидатът за президент каза, че Румъния се интересува единствено от това да има мир по границата си. Той отказа да се произнесе дали това трябва да стане при условията на Киев.
На въпрос дали е съгласен да подкрепи Украйна, както се изразява ЕС, „толкова дълго, колкото е необходимо“, Джорджеску отговори: „Не“.
„Съгласен съм само с това, че трябва да се погрижа за народа си. Не искам да въвличам народа си“, отговори той, като уточни, че Румъния – член на ЕС и НАТО, няма да оказва повече военна или политическа подкрепа на съседката си.
„Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за моя народ. Ние самите имаме много проблеми“, посочи Джорджеску в интервюто за БиБиСи.
Това би било драматична промяна в позицията на Букурещ, която ще бъде „музика за руските уши“, отбелязва британската медия. Президентът в Румъния има значителна власт, включително влияние в области като външната политика. Той е и главнокомандващ на въоръжените сили и назначава министър-председателя.
Румъния има дълга граница с Украйна и е твърд поддръжник на Киев след пълномащабната инвазия през 2022 г. Букурещ предостави система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, финансова подкрепа на Киев и се превърна в ключов маршрут за износ на украинско зърно.
Ако Джорджеску бъде избран за президент, Румъния ще се присъедини към Унгария и Словакия като симпатизанти на Русия на източния фланг на НАТО, посочва БиБиСи. Той отказа да определи Русия на Владимир Путин като заплаха за сигурността на Запада, отбелязва още медията.
Междувременно във видеопослание, публикувано на страницата му във Фейсбук, Калин Джорджеску заяви, че се радва на вниманието, което САЩ отделят на събитията в Румъния, и призова своите привърженици да не се поддават на провокации, предаде агенция Аджерпрес. „Разбира се, че се радвам, че нашият основен партньор Съединените американски щати наблюдават внимателно ситуацията в нашата страна. Разбира се, никога няма да позволим намеса от страна на някоя държава във вътрешните работи и в демокрацията на нашата страна, а като президент, винаги ще гледам с възхищение и приятелство на САЩ и на администрацията на (Доналд) Тръмп и винаги ще бъдем обединени от едни и същи ценности и идеали“, заяви Калин Джорджеску.
Във видеопосланието си той уверява, че Румъния ще бъде стълб на стабилност. „Ще ви уверявам колкото пъти е необходимо, че няма да излезем от НАТО, няма да излезем от ЕС, напротив – ще станем по-силни в тези институции (…)“, казва Калин Джорджеску. Той посочва, че ако бъде избран за президент тази неделя, при неговото президентство няма да бъдат нарушавани демократични права.
„Румъния ще бъде стълб на стабилност, на сигурност за целия свят. Ще бъде една достойна и просперираща страна, напълно посветена на демократичните ценности“, уверява кандидатът за президент.
Той призова също привържениците си към спокойствие. „Моля ви едно-единствено нещо – не се поддавайте на провокации тези дни“, призова Джорджеску.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм