Кабинетът: Докладът на ЕК е обективен

Кабинетът: Докладът на ЕК е обективен
Тримата вицепремиери - Меглена Кунева, Румяна Бъчварова и Томислав Дончев, заедно с министъра на правосъдието Екатерина Захариева отчетоха на брифинг в Министерски съвет днес, че официално оповестеният по-рано доклад на Европейската комисия относно напредъка на страната ни по механизма за сътрудничество и проверка е обективен.

Меглена Кунева: Четем доклада като обективна оценка

Меглена Кунева

„Четем доклада като обективна оценка на стъпките, предприети от България за борбата с корупцията, организираната престъпност и развитие на съдебната реформа. Има и ясни сигнали, че трябват и допълнителни стъпки”, посочи Кунева.

„Думите, които се търсят обикновено на политическо ниво е дали България е проявила достатъчна политическа воля. Да, отчита се, че правителството има воля да продължи напред, отбелязва се, че в случаи като, например закона за корупцията няма развитие от страна на НС, но се изразява надежда, че законът ще бъде приет. 2016 г. е тест за борбата с корупцията”, отбеляза вицепремиерът.

„Положителните оценки, които са дадени трябва да ни дадат достатъчно кураж, за да продължим напред. Стратегията за съдебна реформа и за антикорупционния закон са оценени много положително и по тях няма забележки. Преведено ни казват - мислите, действате правилно, но трябва да имате по-бързи резултати и по-целенасочени действия”, каза Меглена Кунева, цитирана от БГНЕС.

Тя отбеляза, че надеждата за резултати през 2016 г. е това, което ще води правителството. Способност на България да се справи с проблемите пред нас - има, добави тя.

----------

Екатерина Захариева: ЕК не ни размахва пръст

Екатерина Захариева

 

"Крайно време е да спрем да гледаме на доклада на ЕК като документ, с който някой размахва пръст на България. Това е механизъм за партньорство, заяви от своя страна министърът на правосъдието. Има план за действие, ясно разписани срокове, разделени констатации", подчерта Захариева.

Тя заяви, че не само, че има надежда, има желание, но и план за действие. Планът за действие ще бъде представен в петък по време на Съвета за съдебна реформа.

"Със сигурност има позитивни неща, които са отчетени в доклада, но това, което се чете от него е - нека тези стратегии не остават само на хартия. Точно заради това работата ни е максимално бързо да приемем законодателството. Топ приоритет на Министерство на правосъдието са измененията на Закона за съдебната власт, които трябва да бъдат внесени до 10 март в Министерски съвет. Със сигурност имаше много работа за вършене по него, през този един месец сме работили по него. Най-важното изменение, което се очаква в него е свързано с измененията на Конституцията, разделянето на ВСС на две, явното гласуване във ВСС, прекият избор на членовете на ВСС от магистратите и засилената роля на инспектората за оценки на проверките за почтеност и имущество на магистратите”, каза Захариева.

Тя коментира, че в доклада, освен позитивните неща, има и много критики.

"Не искам да влизам в разговор с това, кой е виновен и кой не, но със сигурност политическата воля на правителството да върви към реформи, е отчетено в доклада", смята правосъдният министър.

Тя отчете, че има и доста критики по отношение на някои от институциите, които са отговорни за мерките в стратегията, свързани с дисциплинарните производства във ВСС, атестирането на магистратите, кариерното израстване, усещането, че част от решенията се взимат непрозрачно.

"Това, което зависи от правителството е да внесе по-ясни процедури в посока за Закона за съдебната власт", каза Захариева и добави, че ЕК подчертава и очакването за план за въвеждане на електронното правосъдие.

----------------

Томислав Дончев: Докладът на ЕК не ни казва нищо ново

Товислав Дончев

 

От своя страна вицепремиерът Томислав Дончев пък препоръча на всички коментатори преди да коментират доклада на ЕК, да го прочетат.

„Докладът на ЕК, освен обективен, не ни казва нито едно нещо, което да не знаем. Има ясни констатации, насърчавания и препоръки по отношение на всяка от властите и да утрои усилията си. Много ми се иска ЕК да е ключовият съюзник на правителството в усилията му да доведе до край съдебната реформа”, надява се Дончев.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова също се съгласи, че общата оценка на правителството за доклада на ЕК е, че е обективен.

------------------------

 

Бъчварова: Докладът на ЕК е обективно-критичен и в това е смисълът му

Румяна Бъчварова 

 

"Докладът на ЕК е обективно-критичен и в това е смисълът му. Той е много надежден коректив за това, което правим и ни дава доста добри насоки оттук нататък. Такова мнение изрази вътрешният министър Румяна Бъчварова.

Според силовия министър на МВР, ключът за постигане на резултати е по-бързото приемане на промените в Закона за МВР, които ще бъдат внесени много скоро.

"Те отразяват цялостното виждане за това какво трябва да се промени в МВР", уточни Бъчварова.

Тя акцентира върху това, че докладът е обективен не само заради констатациите на проблемите, които съществуват в страната ни, но и в позитивни знаци, които ЕК е разчела в действията на институциите до този момент.

„По отношение на МВР бих искала да посоча оценката, че министерството прие първия секторен план за борба с корупцията и се дава препоръка такива планове да бъдат разработени и от другите институции. Що се отнася до сферата за борбата с организираната престъпност обща е констатацията, че за разлика от предишни доклади тук бележките са много по-малко на брой. Това не означава, че трябва да подценяваме тези, които са маркирани в доклада”, посочи Бъчварова.

Тя отчете като много важни за работата на МВР препоръките, че е необходимо осигуряването на всички необходими условия за ефективното функциониране не само на ГДБОП, но и на всички полицейски структури, ангажирани в борбата с престъпността и корупцията.

Според вътрешния министър е отчетено, че днес има далеч по-малко прояви на организирана престъпна дейност, отколкото преди няколко години. "Това е факт, показва го и статистиката", допълни тя.

Не на последно място Бъчварова се похвали, че в доклада е отчетено, че в МВР през тази година са били реализирани комплексни мерки, насочени към стабилизиране на министерството в структурно, функционално и кадрово отношение.

"Изглежда от далеч малките стъпки се виждат по-добре, това ни дава по-голяма увереност да продължим по този път", посочи още Бъчварова.

Тя коментира и изказването на премиера Борисов, че мафията има интерес да няма правителство.

„Основният смисъл идваше от усилията ни да ограничим контрабандата и всички, които стоят зад схемите й, и ощетяват държавния бюджет. Резултатите, които постигаме са впечатляващи в тази област. Контрабандата на цигари в България е под 10%”, отбеляза още вътрешният министър.

Източник: БГНЕС

 

Коментари

  • Екатерин Захариев

    27 Яну 2016 18:44ч.

    Ех Кате, Кате, ЕК не Ви размаха а ви показа пръст...среден!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    27 Яну 2016 18:46ч.

    Тия ги плюят а те мислят, че дъжд вали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи