Обявен от известния американски критик Кенуърт Мофет за един от най-оригиналните художници, които творят днес, Петър Георгиев - Рей излага свои произведения пред българската публика за първи път. В рамките на изложбата ще бъде представена и една от неговите книги - романът “Мислителят или Насаме с един живял”, издадена за първи път през 1996 г. в България.
За връзката между книгата и изложбата авторът споделя:
“Аз не рисувах, когато пишех. Дори и не бях помислял за рисуване.
В много от своите части книгата има сюрреалистичен характер. Когато описвах някои от епизодите в нея аз започнах да виждам в съзнанието си странни изображения, които сами по себе си бяха абстрактни, но в същото време почти триизмерно конкретни. Визуално те нямаха нищо общо със събитията в книгата, но странно защо почти винаги се появяваха когато пишех. Аз не обръщах особено внимание на тази "аномалия", защото изцяло бях погълнат от писането на книгата. След нейното написване аз имах доста труден период в живота си. Тогава разбрах как се чувства човек, когато е в депресия. Точно в този период (зимата на 1998) в Канада имаше жестока ледена буря, която счупи повечето дървета в парковете, електрическите стълбове и т.н. Тези поражения, които виждах около себе си, съществуваха и в мен самия. Аз не знаех какво да правя и накъде да продължа в живота си. Тогава ми хрумна идеята да взимам счупени клони от парка и да ги декорирам. Започваха да приличат на скулптури. В този период започнаха да се връщат в съзнанието ми и странните изображения, които виждах, когато пишех. Един ден се осмелих, купих платно и бои и.... така започна всичко!”
Интензивнотта на футуристичните видения на абстрактния експресионизъм в картините на Петър Георгиев - Рей се усеща и в неговия интересен роман, за който критикът Владимир Свинтила пише:
“Вие сте насаме с една необикновена книга. Не съм от хората, които се чувстват задължени да посочат на другите, да им кажат и да им обяснят, че нещата са там, където се намират, точно там и в никакъв случай другаде……
Не се боя да кажа, че тази книга, която на всяка своя страница предлага възможности пред способността ни да се удивляваме е едно начало, че с нея започва една традиция, една “доктрина”, или тя просто обозначавa един нов начин на живот и на други нрави.”
Доходите от продажбата на книгата ще бъдат дарени на ателието за приложно изкуство “Прегърни ме”, в което деца-сираци изучават рисуване и приложни изкуства. Негова основателка е Милена Нейова.
Изложбата ще продължи само три дни, затова заповядайте в галерия Нюанс, за да се потопите в световете на Петър Георгиев - Рей.
Петър Георгиев - Рей e артист, художник и писател.
Роден е на 11 февруари 1963 г. в Перник. Завършва ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов” през 1987 г. Разпределен е във Врачанския театър, където играе две години. Докато играе там получава награда на национален преглед на българската драма и театър за ролята на Лило от “Суматоха” на Радичков. През 1991 г. емигрира в Канада. Автор е на стихосбирката “Гвоздеи Кръстни”, пиесата “Светлината, която мами” и романите “Мислителят или Насаме с един живял” и “Завоеватели”, издадена от ОЛАРТ. През 1995 е номиниран за поет на годината от International Society of Рoets в САЩ. Част от първия му роман е публикувана в Квебек, в сборник за френска литература, наречен Les ecrits, през 2000 година. Обмисля да издаде нови книги – “Пустинята на изобилието” и “Морето е до колене“ – проза. Пише и афоризми, които не са издавани. През 2000 година започва да рисува. Вече има 20 самостоятелни и участва в 15 групови изложби в Канада, САЩ и Франция.
Петър живее със семейството си в Монреал. През последните години той разделя времето си между Монреал и Ню Йорк.