Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Благодаря на Константин Вълков за поканата да коментираме текущите събития в ефира на СЕДМИЦАТА НА ДАРИК РАДИО.
По повод отмяната на фактчекинга в Мета: някога социалните мрежи възникнаха като зона на свободното слово редом с медиите. Когато укрепнаха и центровете за вземане на решения осъзнаха силата на мрежите като политически и икономически инструмент, бе разработена система за контрол над мрежите.
Фактчекингът е благовидното име на цензурата. В последните години в социалните мрежи бе насърчавано доносничеството срещу опоненти и политически некоректни гласове. Ковид кризата също даде повод да се усъвършенства тази система за контрол над информацията.
Премахването на фактчекинга е добра новина, която за съжаление няма да гарантира свободата на словото. В епохата на социалните мрежи и технологичния концлагер, който Биг Тех и правителствата изграждат, има много други способи за филтриране и пропагандна употреба на информацията.
Големият проблем е в неспособността на човека като биологически вид да плава уверено в този океан от информация. Ние тепърва осъзнаваме границите на нашата психика, която не е в състояние да анализира и подрежда обеми от информация, с които не се е сблъсквала в миналото. Новата среда поражда нови патологии и нови психически синдроми. Неспособност да се концентрираме дълго върху една тема, отказ от четенето на дълъг текст, подмяната на словесната информация с визуална, тоест на думите със знаци и образи.
На този фон се появява изкуственият интелект, който създава паралелна реалност, която звучи също толкова достоверно и убедително, колкото и действителността. Генерираният образ на политически лидер практически не се различава от реалния, а може да бълва съвсем различни послания. Един забавен сатиричен клип привлича повече вниманието на потребителя, отколкото коя да е банална политическа декларация. Така забавлението подменя информацията и заживяваме в свят от мемета. Тук се намесва и биохимията, защото мозъкът ни отделя различни хормони, според това дали е в стрес или изпитва удоволствие. Естествено ние подсъзнателно започваме да избягваме обременяващата информация и да търсим развлекателната. Все повече се отдалечаваме от действителността и губим способността да я анализираме.
Това са големите залози на бъдещето. Отмяната на фактчекинга е дребен подарък на Зукърбърг към новата администрация, която търси да се помири. Той носи малко облекчение, но не решава проблема.
Решението е трудоемко и не звучи атрактивно. Това е образованието. Последователното усилие за изграждане на критично мислене у хората.