Иво Христов: Kойто държи печата "Дезинформация", е изкушен да се превърне в цензор

Иво Христов: Kойто държи печата "Дезинформация", е изкушен да се превърне в цензор
Възпитаването в медийна грамотност и критицизъм трябва да започва още в училище, смята евродепутатът

 

 

„Мотивацията за създаване на извънреден европейски фонд за подпомагане на медиите е двояка. От една страна, е икономическа, тъй като има реален отлив на реклами предвид спадналата икономическа активност. Това неизбежно води до орязване на рекламните бюджети, те са последни по веригата на фирмените разходи. Втората мотивация е политическа – тя се е прихванала и оплела с първата, като смесва темата за дезинформацията с темата за медийното финансиране. Двете не бива да се смесват, според мен.“

Тази позиция изрази в интервю за рубриката „Евранет плюс“ по Българското национално радио Иво Христов, член на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент. 

За създаването на извънреден фонд за подпомагане на медиите настояха пред Европейската комисия евродепутати от Комисията по култура и образование в ЕП. Искането бе подкрепено и от редица други евродепутати, за които е важно да се осигури финансова помощ на електронните медии и печата – с аргументите, че в условията на пандемията от Ковид-19 медиите играят решаваща роля в предоставянето на точна информация, задълбочен анализ и са гарант в борбата срещу фалшивите новини. 

„В условията на здравна криза приходите от реклама намаляват с до 80%. Това е друго обективно обстоятелство, което посочват в защита на искането си пред Европейската комисия“, допълни евродепутатът.

Иво Христов коментира още: „Като говорим за дезинформация, имаме ли дефиниция на дезинформация? Когато някой каже, че трябва да пием дезинфектант, това какъв тип информация е? Според мен е дезинформация. Но някой изобличава ли я? Някой дамгосва ли я, както обичайно дамгосва публикации на трети страни? Не.“

„Опасявам се, че може да се хлъзнем по обичайната плоскост – да се дадат едни пари, които да бъдат усвоени по уталожени отдавна канали“, каза Христов. Ако парите се разпределят от правителството, у нас те ще бъдат употребени за закупуване на медиен комфорт. 

По думите му, достоверната информация е обществена необходимост. 

„Съмнявам се обаче, че тя е въпрос на пари в Европа. Има два начина да се подходи в борбата с фалшивите новини. Най-напред, да се възпитават хората в медийна грамотност. Да могат критично да прочетат информацията, да могат да отличат достоверната от недостоверната, да не се поддават на дирижирани психози. Това се учи чрез възпитаване на критична мисъл още от училище. Убеден съм, че това е верният подход, а не изсипването на средства.“

Българският евродепутат изрази увереност, че верният път не е създаването на различни нови структури, тъй като онзи, който държи в ръцете си печата "Дезинформация", е изкушен да се превърне в цензор. 

„Съмнявам се и дали кризисното състояние на медиите в условията на пандемия е само въпрос на финансиране, или е дълбоко закодирано в нивото на свобода на медиите – с поглед към състоянието на медиите в България и други европейски страни.“

Според Иво Христов националният ни проблем е в липсата на свобода, а не в недостатъчното финансиране на медиите.

 

 

 

 

Коментари

  • Ненков

    08 Май 2020 15:08ч.

    Кой беше този,че нешто не се сещам???Докопа се до Брюксел и от тогава една дума не е казал по същество.Имам предвид,че с нищо не е показал,че работи за тези абдали,които го избрахме....Избрахме го не защото е много умен и красив,а защото така пожела ръководството на партията.За болшинството от членовете на БСП това е закон и не се мисли,а се изпълнява.Ако утре партията каже,че Борисов и е нужен ще изберем и него.И до какво стигаме сега до факта,че ръководството в лицето на Нинова излъга хората си и те гласуваха за този набеден интелектуалец.Повечето другари мислеха,че става дума за другия Иво Христов.....Но да е само този с мед да го намажеш.Къде е Елена Йончева,защо мълчи Тома Томов/на него не може да му допада тази тъжна и жалка обстановка в НС/,защо мълчи Иво Христов и т.н.Ще ви кажа защо.За пустите заплати и едната чест са готови да загубят.Същите тези в по-тесен кръг доста грубичко се изказват за Нинова и за пълният и провал но пред публика нищо.Отвратително и жалко се върви към пълният крах на БСП!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Днес

    08 Май 2020 20:34ч.

    Иво, как липса на свобода като ни поучаваш от Брюксел :))))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи