”Южен поток” няма да е приоритет за новата ЕК, ще бъде подкрепен Южният газов коридор

”Южен поток” няма да е приоритет за новата ЕК, ще бъде подкрепен Южният газов коридор
"Диверсификацията на доставчиците на газ остава приоритет и за новата европейска комисия, но не и строежът на газопровода “Южен поток”. Това заяви Марош Шефчович по време на изслушването му в Европейския парламент в качеството му на кандидат на Чехия за еврокомисар с ресор енергетика. Според него Евросъюзът трябва да окаже политическа и финансова подкрепа на конкурентния проект Южен газов коридор.
<p><span style="font-size:14px"><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif"><em>&rdquo;Не можем да приемем такъв мащабен проект да се реализира на територията на Европейския съюз от компания, която не желае да спазва правилата&rdquo;</em>, заяви Шефчович, цитиран от БНР. </span></span></p> <p><span style="font-size:14px"><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif">Той обясни пред евродепутатите, че не вижда как &quot;Южен поток&quot; ще подобри енергийната ситуация или ще разнообрази газовите доставки. За да разсее изцяло появилите се&nbsp;съмнения&nbsp;в последните дни, че е донякъде проруски настроен, Шефчович добави критики към Русия, че използва газовите доставки като оръжие, и определи това като неприемливо.</span></span></p> <p><span style="font-size:14px"><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif">В Европарламента бяха изслушани и последните двама кандидати за еврокомисари в комисията на Жан-Клод Юнкер. Изпитите преминаха без сериозни проблеми и се очаква евродепутатите да гласуват състава на новата Европейска комисия още в сряда. Кандидатът на Словения за еврокомисар по транспорта Виолета Булц и на Словакия &ndash; за зам.-председседател на комисията с ресор енергетика - Марош Шефчович преминаха последни изпита, след като се наложи разместване в екипа на Юнкер. Първият кандидат на Словения за еврокомисар Аленка Братушек, която бе предложена за зам.-председател с ресор енергетика, бе отхвърлена от евродепутатите.Юнкер предложи нейното портфолио да мине към словака Марош Шефчович, който първоначално трябваше да отговоря за транспорта, а новият словенски кандидат да вземе неговия ресор.</span></span></p> <p><span style="font-size:14px"><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif">По същото време пред друга парламентарна комисия &ndash; по транспорт, вторият словенски кандидат Виолета Булц се опита, и според повечето неофициални оценки &ndash; успя да убеди евродепутатите, че има необходимите качества да бъде комисар и да поеме този ресор.</span></span></p> <p><span style="font-size:14px"><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif">След края на двете изслушвания от групите на Европейската народна партия и на социалистите направиха положителни коментари и за Марош Шефчович, и за Виолета Булц. Очаква се и двамата да получат одобрението на ресорните комисии и по-късно днес процедурата по изслушванията да бъде обявена за успешно приключена. Така утре Европейският парламент ще може да гласува цялата нова комисия и мандадът й ще започне по график &ndash; от 1-ви ноември.</span></span></p>

Коментари

  • Емко

    21 Окт 2014 18:47ч.

    Винаги ми е било много интересно защо реализацията на такива проекти като Южния газов коридор още не е започнала. Изглежда логично - внос на газ от държави, различни от Русия. Би трябвало това да е просто най-доброто нещо за европейската енергетика. А по проекта няма движение от години. Статийката в уикипедия е 20 реда. Защо? Защо нищо не се случва?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    21 Окт 2014 18:55ч.

    Брюксел се кълне във вярност на пазарните ценности, но е готов да строи политически газопроводи. Ми оставете ги всичките, нека невидимата ръка на пазара да покаже, кое е изгодно и кое не. В честна конкуренция. Отсега е ясно, че като ни задължат да купуваме азерски, т.е. пак бивш съветски газ, цената ще е колкото те ни кажат. Също като със задължителната зелена енергия. Да не зависим от Русия, а от Сименс. А като се появиха китайците, бам по главите с едни високи мита. Същото като с безумните евроакцизи на горивата. В цената на бензина от 2.50 лв. 2.10 са акцизи и данъци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    21 Окт 2014 19:03ч.

    Ако беше така и с телевизорите, сега щяхме да сме принудени да купуваме френски Томсон и германски Грундинг по 3000 лева. И вероятно още със стъклени кинескопи и дървени кутии, защото каквото ти дадат, това ще взимаш. ЕС е като СССР, в лъскав вариант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кикоман

    21 Окт 2014 19:47ч.

    не е съвсем като телевизорите.. съгласен съм с теб, че газпром трябва да бъде оставен да строи газопровода при определени условия. ако е частен проект - плащат наем на земята, такси, никакво държавно финансиране. ако е държавен - условията са прозрачност, достъп на други до тръбата и пр. ек да насърчи алтернативните трасета със свои средства. ако остане някой да купува от газпром - ок, иначе - газпром да му мисли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mihail Ivanov

    21 Окт 2014 19:51ч.

    Както върви в следващите 10 години няма да има стабилност в Близкият Изток. Tака,че проекта ще е за \&quot;по-добри\&quot; времена. А, забравяме, че скоро и кюрдите ще си имат държава. За ужас на Турция. Така,че нестабилността в региона е гарантирана

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кеш

    21 Окт 2014 21:15ч.

    Не им стигна НАБУКО на тези глупаци, а сега нов газов коридор. Нашите изградени газопроводи ще станат въздухопроводи.Путин разпредели Каспийските залежи, Азерите не дават, Иран не дава.Да докарат от Щатите. Диверсификация, но на каква цена? Това е въпросът !!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Важното е че Руското политическо домогване чрез Южен Поток НЯМА да се случи!!

    21 Окт 2014 23:55ч.

    .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЩЕ СЕ СЛУЧИ

    23 Окт 2014 4:18ч.

    Ще се случи.Бъдете сигурни в това!От утре стуууд,та цяла зима ...и накрая ще се случи.http://komentator.bg/geopolitika-na-unizhenieto/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи