Снимка: архив
„Нашето присъствие в Босилеград е свидетелство, че паметта на невинните жертви е жива, на убитите в изпепеления Босилеград преди 100 години е жива“, заяви Илияна Йотова.
„Не съм от хората, които смятат, че някои страници от историята на народите трябва да бъдат забравени завинаги. Моето дълбоко убеждение винаги е било, че историята и тези страници трябва да се четат до последния ред“, обясни вицепрезидентът. Според нея само с четенето на страниците от историята могат да се премахнат съмненията между съседските народи, независимо за коя част от Европа става дума.
„Само така можем да изговорим премълчаните неща, за да вървим напред“, допълни тя. „Историята и страниците от Босилеград от преди 100 години са тежки, трудно се четат, но паметта на невинните жертви трябва да ни говори едно - когато познаваме собствената си история, можем да говорим и за бъдеще“, посочи вицепрезидентът.
„Бъдещето е в добросъседството, в общото европейско семейство, в което България вече е член от десет години, а Сърбия започна своите преговори за членство в ЕС“, каза още Илияна Йотова.
„Днес Сърбия е в преговорен процес по две от най-важните глави - 23, която се отнася до съдебна реформа и основни права и 24 за правосъдие, сигурност и свобода“, поясни вицепрезидентът. „Много внимателно следим напредъка на този преговорен процес, резолюциите, които се приемат в европейските институции, защото в тях се защитават правата на малцинствата“, посочи Илияна Йотова. „Изпълнението на тези критерии и влизането на Сърбия в ЕС ще допринесе още повече за добрите ни двустранни и съседски отношения“, допълни тя. „Ще продължим да подкрепяме развитието на културните центрове в Босилеград и Димитровград, защото това са естествените средища на българщината“, заяви вицепрезидентът.