Йотова: ДПС да не забърква президентството в политически аргументи!

Йотова: ДПС да не забърква президентството в политически аргументи!
ДПС поиска създаването на анкетна комисия, която да разследва факти и обстоятелства, изнесени в чужди и български медии по повод корупционни схеми при издаването на българско гражданство. „Думите на г-н Цонев, че е преустановено издаването на укази, не отговарят на истината. Недопустимо е в политически аргументи да се използва президентската институция“, заяви пред "Епицентър" вицепрезидентът Илияна Йотова. „Само вчера сме издали укази повече от 100 човека“, подчерта тя.

 

 

Илияна Йотова допуска, че мотивите за искането на ДПС за създаване на анкетна комисия се позовават на доклад на службите от 2016 г. и на предаването на Валя Ахчиева, което е от февруари 2017-та. - когато новата презиентска двойка току-що е встъпила в длъжност. Думите й в предаването, които Цонев цитира, се отнасят за този период, а не към настоящия момент.

Дейността по предоставяне на българско гражданство продължава, а Йотова е изключително прецизна по всеки конкретен случай.

„Няма да подпиша нищо, в което няма достатъчно доказателства за произход. Затова имаме специална комисия в президентството. След като при нас дойдат протоколите от Съвета на правосъдието, аз правя втора проверка и когато видя, че всичко е наред – тогава се подписва указ. Когато липсват някакви документи, цялата преписка се връща за допълнителна проверка и ако след нея продължават да липсват документи, просто не ги подписвам. Това е практиката вече година и половина“, подчерта Илияна Йотова. 

Вицепрезидентът няма информация дали данните, които сега ДПС изважда, са достоверни. Според нея, това са данни от преди тя и президентът Радев да дойдат в президентството. „От момента на нашия мандат до днес няма нито едно запитване, дошло по линия на службите за конкретен гражданин“, заяви Йотова пред Епицентър.бг. 

„Нещо повече - статистиката сочи, че съм издала укази за отнемане на гражданство в случаи, в които са издавани паспорти на български граждани през тези години и за които впоследствие се е появила чувствителна информация. Тогава службите изпращат писмо и казват, че за даден човек разполагат с информация и съответно се издава указ за отнемане на гражданство“, подчерта вицепрезидентът. 

Илияна Йотова съжалява, че преди да използва името й депутатът Йордан Цонев нито я е потърсил, нито е поискал мнението ѝ по темата.

„Недопустимо е забъркването на институцията под каквато и да е форма. Според мен това е направено нарочно. Още повече, че става дума за събития отпреди 2017-та година. Освен това предстои вот на недоверие“, намеква Йотова за политическа употреба на скандала.