Христо Иванов: Толкова можах

Христо Иванов: Толкова можах
"Надявам се тази моя оставка да послужи за добро, да послужи за това наистина да се осъзнае необходимостта от реална и дълбоко осъзната политика по борба с корупцията не просто на книга и не просто на стратегия, а като реакция в конкретни ситуации. Това каза бившият министър на правосъдието Христо Иванов."

 

Иванов заяви, че оставката му е дошла като резултат от поведението на институциите и реакцията им на скандала „Янева-Ченалова” – „на това, че имаше един поголовен за съжаление отказ да се направи сериозна проверка, да се обърне сериозно внимание на този казус”, предаде БГНЕС.

„Дойде като резултат от огромната медийна кампания срещу мене, което очевидно показа липсата на подкрепа. И дойде като резултат от акта на парламента”, коментира той и посочи, че тя е напълно обоснована сега - днес. Равносметката на Иванов показва, че в крайна сметка прокуратурата и съдът ще бъдат управлявани отделно.

„Да, парламентът отказа да зачете международният стандарт, да зачете ценността на съдийската независимост като нещо, което не може да бъде редоположено с нито една друга професионална и юридическа независимост и автономия, да - беше зачетена онази сенчеста власт на главния прокурор, която в крайна сметка изкриви политическия процес и принуди мнозинството в парламента да се откаже от собствените си подписи, но те ще се управляват разделно и това ще има дългосрочно огромно значение”, каза Иванов.

"НС не посмя да погледне в очите темата за необходимостта от реформа на прокуратурата", анализира Иванов. Той посочи, че според него тази тема днес стои на общественото внимание по-сериозно.

„Да, не се преборихме и няма воля за борба с корупцията, но вътре в съдебната власт започна някак си разделение на бели и черни овце, както казва евангелския текст и това е най-важното. Не казвам, че това е нещо, което аз съм направил, но аз бях негов свидетел и си тръгвам с чувството за изпълнен дълг. Толкова можах, надявам се колегата, който ще дойде след мене да може повече”, каза Иванов.

 

Коментари

  • ;-)

    11 Дек 2015 16:56ч.

    CONGRATULATION! За жалост, такива политици у нас са рядкост, да не кажа че липсват, колко много са министрите които нищо не могат но здраво са се хванали за властта защото им носи блага, а това, че носят горчивина на другите хич и не им пука. А този не ми правеше добро впечатление, но заслужава уважение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • анонимен

    12 Дек 2015 11:42ч.

    простак на квадрат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи