Главчев: Песимист съм за мажоритарния вот

Главчев: Песимист съм за мажоритарния вот
"По-скоро съм песимист за приемането на промените в изборната система." Това каза в отговор на журналистически въпрос в Батак председателят на Народното събрание Димитър Главчев.

 

"Аз съм откровен човек, и тъй като всички политически сили са заявили позициите си относно промените в изборното законодателство, чисто аритметично, не биха могли да бъдат приети. Но всеки народен представител има свободата да решава според собствената си съвест", добави той.

 

Главчев посочи, че още преди да стане председател на парламента той и колегите му от ГЕРБ са били твърдо убедени, че политиците трябва да се съобразят с волята на суверена - българските гласоподаватели.

 

"Имаме резултати от референдум, на който два и половина милиона български граждани са казали съвсем определено какво искат и тук не става въпрос да разсъждаваме дали мажоритарна или пропорционална система е по-добра", каза още Главчев, цитиран от БТА.

 

Той посочи като пример Великобритания, където въпреки минималната разлика за и против, ''никой политик не посмя да пренебрегне решението на гласоподавателите''.

 

Според председателя на Народното събрание решението да се внесат промените в изборното законодателство не е спонтанно, а е последователна позиция на ГЕРБ.

 

Димитър Главчев пожела успех на Мария Габриел като българска кандидатура за еврокомисар. По думите му тя е качествен кандидат и ще бъде достоен български еврокомисар. "Ресорът ''Дигитализация'' е изключително важен и за България, защото у нас трябва да се въведе възможно най-скоро електронно управление", отбеляза той.

 

В Батак председателят на Народното събрание се включи в литийното шествие-поклонение "По паметните места от април 1876 г.". Поклонението започна със залп от черешови топове, камбанен звън и минута мълчание на площада. То завърши със заупокойна молитва на ''Богданов хълм'', където по време на Априлското въстание са избити 683 батачани.

 

 

Коментари

  • Михаил Иванов

    14 Май 2017 19:01ч.

    Заще се бърза след като съдът не се произнесъл по жалбата на Станислав Трифонов ? Може ли тези изказвания да ги определим като "натиск върху съда" ? Или бързаме защото нещо няма да ни "изнася" в решението на ВАС .......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SIMO

    14 Май 2017 20:21ч.

    А за държавната субсидия - тишина..........Не искам от моите данъци да отиват за "партийно строителство"....45 години стигат! Сега Цв. Цв. сложил в банка 18 000 000лева държавна субсидия......Знаете ли кога ГЕРБ ще загубят изборите? На "кукуво лято".......Там е заровено кучето, само Член 1-ви не са си въвели.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Чалдъков

    14 Май 2017 23:17ч.

    ШОУ ПРЕД НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ Няма нищо по-опасно от действеното невежество. Йохан В. Гьоте Тези дни „действеното невежество“ е седнало пред Народното събрание, а разумът все още не е влязъл там. Това ме върна в края на миналия век, когато Дейвид Дънинг и Джъстин Крюгер публикуваха статията „Необразовани и незнаещи за това. Как неспособността за оценка на собствената некомпетеност води до надценяване”. В нея авторите описват мисловно (когнитивно) изкривяване, сега известно като ефект на Дънинг-Крюгер: необразованите и неквалифицираните са склонни да надценяват своите способности, идеи и намерения – и искрено вярват в тях, а не на знаещите и можещите, на експертите в дадена област. Това всъщност е илюзорно превъзходство (illusory superiority) на некомпетентните хора. В което могат да повярват много, например, два и половина (2.5) милиона граждани в някоя страна. Съчетаването на ефекта на Дънинг-Крюгер с арогантно поведение и обществена популярност има бедствени последици за обществето, културата и политиката. Ефектът се увеличава, когато това става в едно шоу в телевизията и пред Народното събрание. Това е един от най-тревожните проблеми на прехода „диктатура – демокрация”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи