Германският канцлер Ангела Меркел с приемника си Олаф Шолц© Reuters
Този фактически локдаун за неваксинирани, обявен към края на мандата на Меркел и координиран с приемника ѝ Олаф Шолц и лидерите на 16-те провинции, се налага заради "сериозната ситуация" и е нужен от "национална солидарност". "Потисната съм", като гледам нивата на заболеваемост, обяви Меркел след срещата.
Друго важно решение е обсъждането в германския парламент на закон за задължително ваксиниране против коронавирус, което би могло да влезе в сила още през февруари. Шолц даде още преди дни заявка, че подкрепя идеята, макар че ще остави депутатите си - социалдемократите - да гласуват по убеждение. Сред част от християндемократите мярката също се очаква да бъде приемлива.
Какво се променя
На срещата си Меркел и Шолц и регионалните лидери решиха, че:
- хората без ваксина не могат да посещават ресторанти, барове, културни събития, магазини, които не са за хранителни стоки или аптеки и други;- в училищата отново се въвеждат маски;
- нощният живот напълно ще спира в областите, където се преминава определен праг на заболеваемост - 350 на 100 хил. души;
- ако законопроектът бъде изготвен, обсъден и приет по план, ваксинирането може да е задължително от февруари.
Така Германия тръгва по стъпките на Австрия, която първа въведе локдаун специално за неваксинирани (макар после за няколко седмици да го разшири до национален) и обяви, че ваксинирането ще стане задължително.
Повече за прехода към задължително национално или частично ваксиниране против коронавирус по света четете тук.
Защо е необходимо
Германия регистрира по няколкостотин починали на ден в последно време. Тази смъртност не е висока спрямо държави като България предвид населението на Германия, но броят смъртни случаи и сегашната заболеваемост от над 60 хил. заразени за ден в последните дни и са проблем за западна държава, която не успява да убеди една трета от населението си да се имунизира.
Днес бяха обявени 73 209 новозаразени и 388 починали. Ръководителят на вирусологичния институт "Роберт Кох" Лотар Вилер предупреди наскоро, че с увеличаването на новите случаи ще расте и броят на починалите и това очертава черен сценарий за Коледа.
Заболеваемостта спря да расте и дори пада за трети пореден ден - 439 на 100 хил. на национално ниво, - но властите остават нащрек заради неизвестните около новия, регистриран първо в Южна Африка вариант Омикрон. Дори той да се окаже по-малко опасен (макар и потенциално заобикалящ ваксините), по-скоростното разпространяване създава риск да напрегне докрай здравната система на страната.
Някои болници в Германия вече прехвърлят пациенти към други лечебни заведения, тъй като са останали без интензивни легла.
Източник: dnevnik.bg