ГЕРБ спира със закон обжалването на обществени поръчки

ГЕРБ спира със закон обжалването на обществени поръчки
Промени в Закона за обществените поръчки, които да ограничат възможността за съдебно обжалване на обществените поръчки, внесоха днес в деловодството на Народното събрание депутати от ГЕРБ.

 

 

В мотивите на законопроекта е записано, чрез множеството облажвания в съда се блокират ключови проекти, за някои от които има осигурено финансиране за милиони, а се бавят с години. Ако промените бъдат приети, жалбоподателите ще трябва да предоставят доказателства, че са заинтересована страна, и да носят съдебна отговорност, ако се докаже, че недобросъвестно бавят хода на обществената поръчка със съдебни процедури.

 

Авторите на промените, сред които е и шефът на правната комисия Данаил Кирилов, предлагат да отпадне настоящият текст от Закона за обществените поръчки, който гласи, че всяка заинтересована страна участник има право да обжалва процедурата.

 

Ако предлаганите промени минат, ще бъде заличен настоящият член 198, ал. 3, който гласи:

 

(3) Жалба срещу решението за класиране на участниците в конкурса за проект може да подава всеки заинтересован кандидат или заинтересован участник в срока по чл. 197, ал. 1. Вносителите посочват, че се надяват да прекратят практиките на тенденциозно и неоснователно забавяне на процедурите. За целта създават нов текст към член 196 - 196 а. Той гласи, че жалбоподателите са длъжни да упражняват правата си добросъвестно и ще носят отговорност за вреди при недобросъвестното им използване. С други думи, въвежда се отговорност за причинените вреди, ако се установи злоупотреба с правото на обжалване.

 

Управляващите предлагат и възможност за връчване на съобщения и призовки само по електронен път - по имейл и факс, за да бъдат ускорени процедурите. В жалбите си до КЗК участниците в обществените поръчки вече ще трябва да прецизират интереса си, като включат в мотивите си обстоятелствата, на които основават качествата си на заинтересовани лица и посочат конкретно и изчерпателно всички възражения, основанията за тях и своите искания.

 

Авторите на текстовете посочват, че към момента около 1/3 от обжалванията са неоснователни и с новите текстове очакват този процент да намалее чувствително.

 

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    04 Май 2018 17:19ч.

    Донякъде са прави за обжалванията и аз не мога да разбера кой печели от протакането. Но Герб просто трябва да преосмислят дали трябва за всичко да дават обществена поръчка. Държавата има и ангажимент към народа за качество и за разумно разходване на пари от бюджета. Направо е абсурд да гледаме през ден в Господарите всякакви гьолове и градинки, в които са потънали милиони. Така държавата пренебрегва отговорността си към народа. Тази отговорност ги задължава да създадат и държавни фирми и предприятия. Където да работят специалисти, инженери, които да разработват по най-прецизен начин инфраструктурните проекти и технологиите за тяхното изпълнение, с качествени материали и труд. Където държавата няма да се нуждае от едни 50% или дори 100% печалба, а ще се разходва само за заплати и материали. Всеки ден се строят пътища, нормално е да има такава фирма, всеки ден се почистват... Държавата е наемала работници от най-древни времена, за всякакви проекти. Разликата е, че ги е наемала директно и е следила работата им. Дори част от тракийските архитектурни шедьоври са строени с наемен труд, със специалисти от други народи, но не така, те да свършат всичко, както им хрумне. Държавата е и технологът и прави избор на материали и е контролиращият субект, а работниците получават само и единствено заплатите си. Не може да наемеш една фирма и да й кажеш направи ми тука един път.... трябва да й дадеш прецизна технология.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    04 Май 2018 17:44ч.

    И сега след приключването на приватизацията обществените поръчки са главната хранилка на властта. Провеждат се по правило за предварително избран изпълнител. От друга страна обжалванията се използат и като рекет. Общественият интерес е само на хартия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Десислава Конакчийска

    04 Май 2018 20:40ч.

    Защо трябва да има обществени поръчки?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГЕРБ спира със закон обжалването на обществени поръчки

    04 Май 2018 20:43ч.

    Момент, а Демокрацията?! Или в Реоубликата Му демокрация йок?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    04 Май 2018 22:09ч.

    Този закон е крайно вреден и трябва да се премахне. Чрез него се узаконяват всякакви далавери. Няколко пъти ми се наложи да мина по отсечката Пловдив-Асеновград, 10 км. В момента там пътят се разширява. На пръв поглед, чудесно! Само където многобройната тежка строителна техника концентрирана на този къс участък основно бездейства. Една машиносмяна е около 2000 лв. До колкото знам строителството там трябва да трае 1 година. За 1 месец, 800 метра! И това при положение че се използва основата на старият път, това са около 50% от "новите" платна. Страничният наклон който е предал строителят е толкова голям че не ми е ясно при зимни условия как ще става движението там при хлъзгав път. Цената е над 30 млн! За какво?! Така се надуват цени, строят се "нови" пътища на които качеството е такова че след 1-2 години се нуждаят от основен ремонт. Важното е че парите са отишли в правилните хора!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ми айде!

    04 Май 2018 23:41ч.

    Много хубаво предложиха от БСК - електронен търг за всички обществени поръчки! И компютъра определя кой е верния отговор в "Стани богат". Да, ама не ... щото нали се сещате ... Закон си трябва, ама друг - ето по тази матрица и да видиш как BG за 10 години ще построи капитализма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи