"Газпром", докато е работил по последния работещ компресорен блок на "Северен поток", е открил повреда и е принуден да спре напълно газопровода до отстраняване на повредата, се казва в изявление на холдинга.
По време на работата по газовия компресорен агрегат (GCU № 24) на КС "Портовая", извършена съвместно с представители на "Сименс", "Газпром" открива редица течове на масло: на клемните съединения на кабелните линии на сензора за скорост на ротора, на кабелния съединител на съединителната плоча, включена в двигателя, и в областта на кабелната линия във външния клемния шкаф на системата за автоматично управление на GCU. "Актът за откриване на течове на нефт беше подписан и от представители на "Сименс"", отбелязва Газпром.
"До президента и главен изпълнителен директор на Siemens Energy AG Кристиан Брух е изпратено писмо относно установените неизправности на блока Trent 60 (№ 24) и необходимостта от отстраняването им. "До отстраняването на неизправностите в оборудването транспортирането на газ към газопровода "Северен поток" е напълно спряно", заявиха от руския холдинг.
"Получено е предупреждение от руския Ростехнадзор, в което се посочва, че откритите неизправности и повреди не позволяват безопасна безаварийна експлоатация на газотурбинния двигател. Във връзка с това е необходимо да се предприемат подходящи мерки и да се преустанови по-нататъшната експлоатация на газовия компресорен агрегат Trent 60 поради установените груби нарушения", подчерта компанията.
По-рано подобни повреди бяха открити на ГКПП с двигатели #075, #076, #120, които бяха подложени на заводски ремонт и в момента са извън експлоатация.
"Според информация от Siemens тези двигатели могат да бъдат напълно ремонтирани само в специализиран сервиз", заявиха от Газпром.
В същото време ръководителят на Газпром Алексей Милер заяви по-рано, че в момента "Сименс" няма почти никаква възможност да ремонтира редовно агрегатите за "Северен поток"; просто няма къде да го прави. Западните опоненти вече са издали толкова голям брой документи за санкции, че самите те вече са се оплели в тях и са попаднали в собствения си санкционен капан, отбеляза ръководителят на Газпром.
За ситуацията около "Северен поток
"Газпром" спря всички доставки по "Северен поток" от нощта на 31 август до нощта на 3 септември. Преустановяването е било необходимо, за да се извърши техническо обслужване на единствения останал в експлоатация газов компресорен агрегат, което Siemens трябва да прави на всеки 1000 часа, заявиха от Газпром. След приключване на работата и липса на технически неизправности в оборудването преносът на газ трябваше да бъде възстановен до 33 млн. куб. м на ден.
От 27 юли насам тръбопроводът работи само с 20 % от максималния си капацитет. Тази ситуация се дължи на нарушаване на договорните задължения от страна на Siemens и на западните санкции. Една от турбините - произведена в Канада от Siemens Energy - е изпратена за ремонт в Монреал. Заради санкциите на Отава срещу Москва производителят първоначално отказва да върне ремонтираното оборудване на Германия, но след многобройни искания от страна на ФРГ все пак решава да го върне.
Сега обаче турбината е блокирана в Германия, тъй като "Газпром" не разполага с пълен набор от документи, разрешаващи транспортирането и ремонта на двигателите за "Северен поток". Останалите двигатели са изведени от експлоатация в очакване на сервизно обслужване от страна на Siemens.
За тръбопровода
Експортният газопровод "Северен поток" от Русия за Европа, с общ капацитет от 55 млрд. куб. м газ, минава по дъното на Балтийско море от Виборг в Русия до Грайфсвалд в Германия. Операторът е Nord Stream AG, в която дъщерно дружество на Газпром притежава 51%, германските Wintershall Dea и E.ON - по 15,5%, а холандската N. V. Nederlandse Gasunie и френската Engie.
Доставките на газ по "Северен поток" през 2021 г. са на същото ниво като през 2020 г., което е исторически рекорд от 59,2 милиарда кубични метра.
Източник: ТАСС