Етичната комисия на ВСС гледа казуса "Ченалова"

Етичната комисия на ВСС гледа казуса "Ченалова"
Етичната комисия на Висшия съдебен съвет обсъжда има ли нарушение на Кодекса на магистрата в действията на съдията от Софийския градски съд Румяна Ченалова по делото за несъстоятелност срещу дъщерните дружества на френската фирма "Белведере дистрибуция". Сигнал срещу нея подаде френският посланик у нас Ксавие дьо Кабан, а след него писмо с настояване за проверка изпрати и самата Ченалова.
<p><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif"><span style="font-size:14px"><span style="line-height:1.6em">Ченалова е поканена в Етичната комисия, обяви в началото на извънредното заседание на ВСС председателят на комисията Ясен Тодоров</span><span style="line-height:1.6em">. На заседанието ще могат да присъстват и съдебни кадровици, които не са членове на Етичната комисия, а Тодоров посочи, че възнамерява да предложи изслушването на магистрата да е публично.</span></span></span></p> <p><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif"><span style="font-size:14px">В петък френският дипломат и изпълнителният директор на &quot;Белведере&quot; изнесоха случая в ефира на бТВ, включително с оценка за българската съдебна система. Според посланик Дьо Кабан случаят &quot;Ченалова&quot; показвал, че в системата има &quot;гнили ябълки&quot;.&nbsp;</span></span></p> <p><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif"><span style="font-size:14px">Казусът, за който още преди време са били сезирани компетентните български институции, а след това и ЕК, е свързан с откриване на процедура по несъстоятелност срещу дъщерните дружества на &quot;Белведере&quot;. Делото се падна на Румяна Ченалова, която избира за синдик&nbsp;Панайот Велков, когото назначава преди време на същата позиция по производството срещу ТВ7 и Нюз 7. Въпреки че фирмите плащат дълговете си, Ченалова лишава дъщерните компании на &quot;Белведере&quot; правото да управляват имуществото си и го предоставя на синдика Велков. Със случая ще се занимава и специалното звено за разследване на магистрати от Софийската градска прокуратура.&nbsp;</span></span></p> <p><span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif"><span style="font-size:14px">След спешен разговор в събота, премиерът Бойко Борисов и министърът на правосъдието&nbsp;Христо Иванов&nbsp;настояха за бърза реакция от страна на ВСС и Прокуратурата чрез проверки и разследвания и понасяне на отговорност.&nbsp;</span></span></p> <p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • Извод за публиката

    08 Дек 2014 17:55ч.

    Каквото и решение да постанови такъв съдия по знаковото дело Октопод, то няма да има дори грам тежест, както за обвинението, така и за обвиняемите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи