Бившият шеф на Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) Дейвид Петреъс смята, че Израел ще се сблъска с огромни трудности по време на планираната сухопътна операция в ивицата Газа, един от най-гъсто населените райони в света.
Той заяви пред The Sunday Times, че израелските командири са изправени пред „изключително трудната задача“ да водят война в градска среда, като се има предвид, че „Хамас имаше месеци да се подготви за това“, съобщава ТАСС. В един от най-гъсто населените райони в света, с обширна система от тунели, израелците ще трябва да използват оръжия "в най-трудната среда, която можете да си представите".
Дори ако Израел успее да извърши тежко нападение срещу Газа с много голям брой цивилни жертви, действията му задължително трябва да бъдат обвързани със следвоенна стратегия, която да спре прегрупирането на врага. В противен случай рискуват да повторят грешките, които САЩ и съюзниците им направиха в Ирак, заявява Петреъс.
"Най-големият урок от случилото се (в Ирак) е, че трябва добре да обмислите какво ще правите, когато поемете контрол над определена територия", казва бившият шеф на ЦРУ.
Както "Ню Йорк Таймс" вече съобщи, сухопътната операция на Израел в ивицата Газа трябваше да започне този уикенд, но беше решено да бъде отложена "за няколко дни" поради облачното време, което ще попречи на израелските пилоти и оператори на безпилотни летателни апарати да подкрепят сухопътните сили от въздуха.
Еврейската държава планира да изпрати десетки хиляди войници, които да превземат град Газа и да свалят сегашните власти в палестинския анклав. Най-голямата сухопътна операция на Израел след конфликта между Израел и Ливан през 2006 г. може да потопи страната в "кървави градски боеве" в продължение на месеци на малко "парче земя с население от над 2 млн. души", посочва изданието.
Вестникът признава, че бъдещата съдба на град Газа, ако Израел успее да го превземе, е неизвестна.
Източник: ТАСС
Следвайте "Гласове" в Телеграм