ЕК предложи забрана на пластмасови продукти за еднократна употреба

ЕК предложи забрана на пластмасови продукти за еднократна употреба
Европейската комисия предложи забрана на пластмасови продукти за еднократна употреба в Евросъюза. Сламките, приборите за хранене и клечките за уши в бъдеще ще трябва да бъдат направени от устойчиви материали. За да влязат в сила новите правила, трябва първо да бъда одобрени от 28-те членки на Съюза.

 

Серията от предложения са част от стремежа на ЕС да намали пластмасовите отпадъци, които вече започнаха да се появяват в хранителната верига.

„Пластмасовите отпадъци несъмнено са голям проблем и европейците трябва да действат заедно, за да се справят с него, защото в крайна сметка тези отпадъци попадат във въздуха, който дишаме, и в нашата почва, океани и храна“, заяви първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, който отговаря за устойчивото развитие.

Предложената директива настоява за забрана на пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, коктейлни бъркалки и сламки, пръчки за балони, но не посочва крайна дата.

Тези продукти вече трябва да бъдат направени от устойчиви материали, настоява планът, който трябва да бъде одобрен от 28-те членки на Съюза, за да влезе в сила. Той предвижда още страните в ЕС да ограничат използването на пластмасови кутии за храна и чаши за питиета, като стимулират алтернативи за продажба или предприемат мерки да не са безплатни.

Предложението предвижда още принос на производителите на пластмасови изделия към цената за управление на отпадъците и настоява за стимули при разработка на по-малко замърсяващи алтернативи.

Предлага се, например, производителите на пластмасови риболовни принадлежности да покриват разходи за събиране на отпадъци в пристанища.

Планът предвижда, че страните-членки трябва да събират 90% от пластмасовите бутилки за питиета до 2025 г. чрез система за рефинансиране при предаване. Той изисква от производителите по-ясни означения за продуктите им, за да бъдат информирани потребителите колко боклук отделят.

Предложенията, плюс едно направено през януари, което изисква всички пластмасови опаковки да се преработват до 2030 г., идва след решението на Китай да забрани вноса на отпадъчни продукти за рециклиране.

ЕС изнася сега около половината от събраните и сортирани пластмаси, като 85% от тях отиват в Китай.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • observer

    28 Май 2018 15:48ч.

    Чашки, чинийки, вилички, лъжички, това и сега може да се събира и рециклира, а и може да се произведе от хартия и дърво. А опаковките на чипсове, кракерси и др.п., бутилките на безалкохолни напитки, бира, вода? Точно те се оказват сред природата, опаковките са неунищожими, по технология изобретена за космическата индустрия. Май нещо са ги пропуснали, но са се сетили за клечките за уши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи