Следвайте "Гласове" в Телеграм.
Европейската комисия даде положителна предварителна оценка за отпускането на 1,37 милиарда евро безвъзмездно за България по първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи БНТ.
Парите са по първото искане на България от 31 август 2022 и ще обхванат реформи и инвестиции в областта на образованието, интелигентната промишленост, неутралността по отношение на климата, цифровата свързаност, устойчивия транспорт и пътната безопасност, правосъдието, борбата с прането на пари, социалното приобщаване, здравеопазването и системата за одит и контрол, свързана с Механизма за възстановяване и устойчивост.
За да бъдат изплатени средствата, сега се очаква становището на Икономическия и финансов комитет, който трябва да се произнесе до четири седмици. След неговото оповестяване Европейската комисия ще приеме окончателното решение относно отпускането на средствата в съответствие с процедурата и парите ще могат да бъдат платени на България, поясняват от ЕК.
На брифинг в Министерски съвет служебният вицепремиер по управление европейските средства Атанас Пеканов заяви, че близо 2,7 млрд. лв. бевъзмездни средства, които страната ни ще получи по първия транш са около 23% от цялата сума. Българският плана е за около 12 млрд. лв. и включва 12 приоритета.
След днешната "зелена светлина" от ЕК за първия транш, приоритет става работата по второто плащане, обясни Пеканов като допълни, че повечето закони, касаещи втория транш са написани и входирани за одобрение в Народното събрание.
Атанас Пеканов призова да спрат спекулациите, че България се бави със своя План, както и плащанията по него, и благодари за получените поздравления от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Той напомни, че намаляването на вредните емисии от въглища с 40% до 2026 г. остава като поет ангажимент, но към момента няма ясен механизъм как това да стане. Част от промените, които
трябва да бъдат направени с цел получаване на втория транш, са в Закона за енергетиката и въвеждане на понятието енергийна бедност.
Българският план за възстановяване и устойчивост включва широк набор от мерки за инвестиции и реформи в дванадесет тематични компонента. Планът ще бъде подкрепен с 5,7 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.
Плащанията се основават на резултатите и зависят от изпълнението от страна на държавите членки на инвестициите и реформите, очертани в съответните им планове за възстановяване и устойчивост.
Източник: БНТ