Повече от 3 години след решението на референдум Великобритания да спре да бъде член на ЕС не само не е ясно по какъв начин и в какъв срок ще стане това, но и вероятностите се простират в спектъра от излизане без никакво споразумение до оттегляне на молбата на Лондон за напускане.
Борис Джонсън, който непрекъснато настояваше, че няма да поиска отлагане и на 31 октомври ще има Брекзит без "ако" и "дали", заяви след поражението, че иска предсрочни избори, за да определят британците кой управлява страната.
Гласуването за спиране на Брекзит без сделка е днес, а вероятно в следващите часове премиерът ще обяви избори за средата на октомври. За предсрочен вот е нужно одобрението на поне две трети от членовете на Камарата на общините, т.е. и гласовете на опозицията, но основната опозиционна Лейбъристка партия заяви, че е готова да отиде на такава проверка.
Това означава, че парламентът се разпуска, депутатите и министрите подават оставка и няма как правителството да поиска одобрение на извънредни средства или мерки. Но също така означава, че Джонсън, който теоретично има право с процедурни ходове да отложи деня на изборите за след 31 октомври, да не може по време на предизборна кампания да изведе страната от ЕС, тъй като вече депутатите са му забранили да го направи. Разбира се, за отлагане на Брекзит е нужно съгласието и на другите 27 страни от ЕС, но при отсъствието на сделка те едва ли биха били против.
Джонсън изгуби гласуването с 328 срещу 301 гласа въпреки заплахата му, че ще изхвърли от парламентарната група и партията 21 депутати бунтовници. Между тях са не само известни имена като бившите финансови министри Филип Хамънд и Кенет Кларк, но и Никълъс Соумс - внукът на Уинстън Чърчил. Според Би Би Си те вече са изключени.
Цялата статия можете да прочетете в dnevnik.bg