Хубавото в доклада на ЕК, включително сравнен и с предишните, защото имам навика да ги чета е, че тук препоръките са на ниво голяма конкретика, смята Дончев.
По думите му, в доклада пише не просто променете, подобрете, а приемете закона за съдебната власт, нов закон за МВР, закон за борба с корупцията.
„Много се изненадвам, че на 27-ми изведнъж всички се изненадваме и четем всяка буква от доклада”, посочи Томислав Дончев и допълни, че в доклада не пише абсолютно нищо, различно от 26 януари или дори от края на месец декември.
„Два са въпросите, първо, когато нещо е казано от ЕК, то се приема за безспорно, което е невинаги лошо. И на второ място докладът освен да отразява състоянието такова, каквото е, в следствие на работата на експертите от ЕК, предписва мерки, дава подкрепа или критикува”, коментира вицепремиерът. Според него в конкретния доклад има от всичко това, а големият въпрос е какво следва след самия доклад.
„Ако през следващите месеци, следващата година този амбициозен план, който е предписан там, бъде изпълнен, ще дойде време този механизъм да бъде прекратен. ЕК според мен с готовност би прехвърлила ангажиментите си за наблюдение на някого другиго или на българското общество, или на българските институции”, каза още Томислав Дончев.