Доклад на Бундестага: Германия трябва да възстанови наборната военна служба

Доклад на Бундестага: Германия трябва да възстанови наборната военна служба

Германската армия е застаряваща, а персоналът ѝ продължава да намалява, предупреди днес председателката на парламентарната комисия по въпросите на въоръжените сили Ева Хьогъл, цитирана от ДПА. Тя направи тези изводи на фона на предложението за преразглеждане на правилата за вземане на заеми с цел значително увеличаване на разходите за отбрана. В годишен доклад, публикуван днес, Хьогъл заяви, че въпреки кампанията за набиране на персонал, започнала след руската инвазия в Украйна, броят на военнослужещите във Бундесвера (германските въоръжени сили) е намалял до 181 200 души през 2024 г. от 181 540 човека година по-рано, а средната възраст се е повишила от 32 на 34 години.

Това отдалечава Бундесвера от целта за увеличаване на броя на личния състав до над 200 000 души - цел, чието изпълнение бе отложено преди две години от 2025-а за 2031 г., отбелязва ДПА. 

Увеличените разходи позволиха на Германия да достигне за първи път тази година целта на НАТО за изразходване на 2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана, но според доклада около 82 процента от специалния фонд за отбрана на стойност 100 милиарда евро, договорен през 2022 г. за модернизиране на остарялата в технически план германската армия, вече са изразходвани.

Консервативният блок Християндемократически съюз/Християнсоциален (ХДС/ХСС) на Фридрих Мерц и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Олаф Щолц - в преговори за сформиране на коалиция след предсрочните избори миналия месец - се стремят да преразгледат правилата за вземане на заеми, за да обновят армията и да подпомогнат икономическия растеж на страната. Те обаче срещат съпротива в Бундестага (германският парламент), където за промяната на конституцията е необходимо мнозинство от две трети, с което те не разполагат.

Според Хьогъл, която се застъпва за правата на военнослужещите и упражнява парламентарен контрол, оборудването, оръжията и инфраструктурата на Бундесвера също имат нужда от модернизиране. "Някои от казармите и имотите все още са в катастрофално състояние", се казва в текста.

В доклада се настоява и за бързото възстановяване на регистрационната система на страната за евентуална военна повинност. Германия преустанови задължителната военна служба за мъжете през 2011 г., въпреки че това изискване остава вписано в конституцията на страната. По онова време германското правителство също така прекрати регистрацията и закри 52-те районни военни служби, които управляваха системата за наборна военна служба в страната. 

"Необходимо е спешно да се възобнови регистрационната система, вписана в Закона за военната повинност", посочва Хьогъл в доклада. "Държава, която може да отговори на евентуална атака с отлично обучена и оборудвана армия, е възпиращ фактор за потенциалните агресори", добави тя. "Основополагащи за това са данните за това кой може да бъде извикан в случай на напрежение и нужда от защита, колко подходящи са хората и каква квалификация имат", се посочва в доклада на председателката на парламентарната комисия по въпросите на въоръжените сили.

В резултат на премахването на тази система при бившия канцлер Ангела Меркел обаче този вид данни вече не са на разположение на Бундесвера в случай на конфликт, се допълва в доклада. "В резултат на това вече не съществува цялостна картина на ситуацията за съответните възрастови групи, подлежащи на задължителна военна служба, както и за тяхното желание и способност да изпълняват военна служба", се посочва в текста.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • :-)

    11 Март 2025 17:04ч.

    Щом германия връща казармата, значи и в останалата част на ес ще я върнат. Искам да видя какво ще обясняват ппдб и герб , като я върнат в българия. Години наред грачиха срещу казармата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Март 2025 18:47ч.

    Единствената енигма в Световната политика е накъде ще марширува Германия ?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към пропастта

    11 Март 2025 19:14ч.

    по навик.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще има "ново пет"

    11 Март 2025 20:18ч.

    И като включат в наборната си военна служба потомството на бежанците - араби , защото са толерантно прости , след време ще имат нов проблем. Пета колона , добре военизирана на собствената си територия. Не е за мислене ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОКО

    11 Март 2025 17:22ч.

    С колко процента е некомплекта на германската армия, защото на нашата е 30% и ние се пъчим срещу Русия. На всичкото отгоре си изпразване складовете с оръжие и техника по посока на Украйна. Вдигат заплатите в армията, но при тази несигурност и готовност да помагаме на държави извън НАТО на територията на военолюбци няма кой да се навие да служи. Заклеваш се да служиш на Родината си и в един момент може да се окажеш в Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гълъб

    11 Март 2025 17:38ч.

    Германсктата армия се възстановява. Аusgezeichnet Herr Putin!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха-ха-ха

    11 Март 2025 17:41ч.

    Германската психиятрия как е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    11 Март 2025 18:02ч.

    Това сериозно ли си го написал или е ирония ??? Явно си млад човек и не знаеш как е свършвала германската армия последните 100 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: Нов Кмет 11 Март 2025 18:02ч.

    11 Март 2025 18:27ч.

    Едва ли платените тролове се интересуват от тия работи, много от тях са хронични наркомани и едва ли осъзнават реалността. Все пак нека да се пробвам. През 1-та световна война Германия и Франция си устройват взаимна касапница в битката при Вердьон като на практика избиват и осакатавят по-голяма част от младото си поколения. А след 2-та световна война германците толкова им липсват мъже за бачкане, че започват да си внасят от чужбина - резултатите ги виждаме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уши ф.д.Л.

    11 Март 2025 19:58ч.

    Германската армия всякакви войни можа да преживее, но мен като министър така и не успя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимни чикиджии

    11 Март 2025 17:39ч.

    Чакам с нетърпение да ме извикат запас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    11 Март 2025 17:40ч.

    Разбира се! Как досега не са се сетили? Като обучат няколко десетки хиляди от Африка и Средна и Далечна Азия за войници, понеже никое разглезено германче няма да се запише, следващата стъпка е "братовчедите" направо да вземат власта. И след това, ще изпълнят мечтата на еврейтора отпреди 100 години, само че под формата на халифат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • драхт нахт остен продължава

    11 Март 2025 18:45ч.

    Тая не мяза на Хитлер, но резултата ще бъде пак същия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    11 Март 2025 19:12ч.

    Хайл! Ханс и Мюлер сега отиват на тавана да отключат скрина на дядо си и да облекат униформата с черепите и СС-а. Само че Ханс и Мюлер са 10% от наборниците. Останалите са момченца на дъгата. Те карат тротинетки, а не танкове. Пият лате от чия в биоразградими чашки, а не кална вода от манерка. Как ще ходят войници бе? Ами като им се счупи нокътя? Ауууу

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    11 Март 2025 19:15ч.

    Туй на снимката кво е ?!? джендър хибрид 5-то поколение ? И що тъй - ще пращате германчета пак срещу руснаците ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    11 Март 2025 19:21ч.

    Цитирам чуждо мнение: Симеон Миланов: "Много ми е интересно какво ще мобилизира ЕС? Джендъри и трансове? Марокански, сирийски и афгански мигранти? Затлъстели и наркозависими? Алкохолици и хора на антидепресанти? Дори няма да коментирам с какво ще ги въоръжи ЕС, при положение, че както сам Марк Рюте призна, цялото НАТО дори и с Америка, произвежда три пъти по-малко оръжия и боеприпаси от Русия. Как точно ще накарат европейските войници да умират в чужда за тях война, биейки се срещу тези, лудите момчета – диви чеченски планинци, алтайски „трапери“, тихоокеански морски пехотинци, бивши „ворове“ и бандити от крайните квартали на Москва и Питер, бурятски шаманисти, кубански казаци и какви ли не други?!" И ще добавя - явно западняците още живеят в "Средната земя" на Толкин и ще чакан Арагорн, Гандалф и Леголас да поведат армии от елфи и рохиримите с Теоден срещу кавказките орки.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ханс

    11 Март 2025 19:26ч.

    Войната ще е технологична!!! Мога да си управлявам дрона от хола и да бомбя ватенки на воля !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    11 Март 2025 19:32ч.

    Да, войната ще е технологична. А ЕС няма такива технологии. Разчита се на американците. Европа няма и един военен спътник. С дрончета също не става. Те са за кокошарници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От Карлуково

    11 Март 2025 19:45ч.

    След първия масиран удар срещу Германия с необходимите оръжия нито ще имаш ток в хола си, нито храна, нито вода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ханс

    11 Март 2025 19:54ч.

    Важното е за дилдото да имам

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майката на Ханс

    11 Март 2025 19:56ч.

    Ханзи, спирай плейстейшъна и ела да си изпиеш соевото лате. Не върви да се излагаш повече с тия игри, на 26 г. си. Съучениците ти Бекир, Ахмед и Зоран вече по две-три деца гледат, а ти още гърмиш по руснаци на компютъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сега разбрахте ли...?

    11 Март 2025 21:18ч.

    Разбрахте ли какво е да управляват жени? Ето ви го резултатът!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВИК

    11 Март 2025 22:05ч.

    Ама ноктите са й червени! Яко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи