Година на амплитудите – така обобщиха изминалата 2020 г. политологът Димитър Ганев и социалният антрополог Харалан Александров.
Двете събития, които белязаха политическия хоризонт в страната, са кризата с коронавируса и избухналите протести срещу правителството.
Така, докато в началото на пандемията нивата на доверие към правителството се покачиха рязко, след няколко месеца – в разгара на протестите, те отново спаднаха.
И все пак, колкото и мрачна да ни се струва 2020 г., според Димитър Ганев излизаме от годината с положителни новини.
„Приключихме с втората вълна в България. Данните, които виждаме в първите дни, са особено оптимистични. Трябва да похвалим властите, защото нашите съседи, като Гърция например, не могат да се похвалят със същото. Напротив – затягат мерките. Втората добра новина е, че с добра организация една държава като Израел успя да ваксинира 1 млн. души само в рамките на няколко седмици и е дала заявка, че до края на февруари ще успее да ваксинира над 80% от населението“, коментира Ганев.
Рисков ход за Радев би било да направи политически проект, посочи Ганев. Рисков ход, който би взривил напълно отношенията с БСП, които в момента са в най-ниската си точка, изтъква Димитър Ганев.
Не знаем какъв потенциал би имала подобна партия, но в последните 30 години почти винаги на балотаж на президентски избори отиват кандидатите на двете големи партии, припомни Димитър Ганев.
Перспективите на президента за втори мандат стават доста мрачни без социалистите, изтъква политологът.
"Ако погледнем назад, 2020 г. беше година на амплитуди. Протестът беше едната от тях. Властите стигнаха до безпрецедентно високи нива на одобрение. Мерихме нива през пролетта, които не сме виждали от години. Само няколко месеца по-късно стигнахме до безпрецедентно ниски нива на подкрепа, които не сме виждали по време на управлението на ГЕРБ. Сега се стабилизираха. За никой не е тайна, че през август и септември Борисов беше в оставка на полусъединител", смята Ганев.
Той добави, че темата COVID-19 в момента е удобна за управляващите. И изтъкна, че в момента е интересно дали ще има друга тема до изборите.
Според Харалан Александров наложените от правителството мерки по време на пандемията миналата година са провокирали „тежко инфантилно поведение от отделни индивиди и цели групи“.
„Това, което открихме е, че една от новата функция на правителството е да бъде мразено. Бих казал, че управлението се справи много прилично с тази роля. То понесе огромни удари и атаки, запази хладнокръвие, продължи да функционира в разгара на т. нар. „народни въстания. (…) Един от големите успехи е, че Борисов даде вярна интерпретация на това, което се случва – той успя да се държи с хората, които му искаха оставката, хвърляха яйца, заплашваха и т.н., точно като с деца, които са се развилнели и трябва да бъдат оставени да се налодуват. И това се оказва вярна интерпретация, защото голяма част от тези хора се успокоиха, а някои от тях, които познавам лично, са леко засрамени от непристойните и в някакъв смисъл некрасиви жестове, на които се отдадоха“, коментира Александров.