Депутатите забраниха палатките и чадърите върху дюните на морето

Депутатите забраниха палатките и чадърите върху дюните на морето
Депутатите одобриха промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с които окончателно забраниха разполагането на палатки, чадъри, шезлонги всякакви други плажни принадлежности върху пясъчните дюни, предаде БГНЕС. С новите текстове се забраняват още преминаването, паркирането и престоя на автомобили върху подвижни, неподвижни и облесени дюни, освен в случаите на разрешено строителство.


Свободното къмпиране продължава да бъде забранено в 2-километровата зона от плажната ивица, но промените предвиждат да бъдат обособени специални зони, където да се практикува то. Това обаче няма да стане през този сезон.

 

За нарушителите пък се предвиждат и солени глоби.

 

„Стана ясно, че всеки един от нас иска този вид туризъм да се развива. Необходимо е да има правила, които да позволят това да се случва по начин, който да опазва природата“, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова след като законопроектът беше одобрен.

 

Тя увери, че всички дюни по морето са описани подробно в кадастралните карти, а мобилни групи от проверяващи ще извършват контролната дейност.

 

"Ние сме проучили 11 страни в Европа, където има подобни разпоредби. Минималната санкция за незаконно разполагане на кемпер или палатка е 500 евро. Трябва да има санкция", заяви от своя страна председателят на регионалната комисия Искрен Веселинов. Той подчерта, че новите текстове предвиждат незаконното вече разполагане на плажни принадлежности върху пясъчни дюни да се наказва с глоба в размер на от 500 до 1000 лв.

 

Междувременно продължават протестите във връзка с промените в закона.

 

„Този закон трябва да се погрижи за опазването на Черноморското крайбрежие, а той всъщност се занимава с въпроси, които са по-скоро пропагандни, като местата за къмпиране. Строителство, заграбване, презастрояване все още ще е възможно по Черноморското ни крайбрежие, а ние сега приехме поправки, които на всичкото отгоре, малко или в повече, ограничиха свободното къмпиране“, коментира Мирослава Петрова от обединена група „Бетономорие“, обединяваща над 20 граждански организации.

 

Тя увери, че протестите ще продължат с всички възможни средства. „Ние искаме да поддържаме във фокуса на общественото внимание факта, че Черноморското ни крайбрежие има нужда от опазване или поне малкото останало, което не е разграбено, презастроено или обезобразено“, категорична е Мирослава Петрова.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Спиноза

    13 Юни 2019 16:48ч.

    Палатки и чадъри върху дюните не може, но хотел може! ха ха ха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    13 Юни 2019 17:32ч.

    Правилно. Дюна ли е, трябва да се пази. Но дюни не останаха много.Големите играчи знаят врътки разни. От една дюна става чудесна нива. От пясък. После е лесно, смяна на предназначението, проект, строителство и всички по веригата са си натопили човките, както казваше дебелия нюйоркски мафиот, преди младия Корлеоне да му види сметката. Така видяха сметката на дюните между Слънчев бряг и Несебър. Преди много години. Сега там е като в богат квартал някъде в Третия свят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mathur

    13 Юни 2019 19:47ч.

    Бетон може.чадъри не???????що така бе тикви???/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    13 Юни 2019 23:37ч.

    Всички трябва да са натикани в хотелите на мутрите. Да им плащаме за грозните хотели, да им ядем боклучивите храни, да им пием смръдливите питиета, да им плащаме за чадъри ... и т.н.. Даже ако може, да им плащаме без да ползваме нищо. Къде са къмпингите на България? Някога имаше такива! Защо не отидохте да гласувате? Сега ще търпите герберските мизерии, Няма умен гербер!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи