Снимка: БНТ
Според Цветан Цветанов "ГЕРБ има много доказани хора, които могат да се включат в една кампания за президент и вицепрезидент". Той потвърди казаното от лидера на партията Бойко Борисов, че кандидатът за държавен глава трябва да е "човек, който може да удря с ръка".
"Да е с твърд характер, да е доказан в управлението, управлявал, и политически да има съответните познания, за да може да се включи активно в настоящия международен и вътрешен дебат", описа кандидата на ГЕРБ зам.-председателят на партията и в отговор на въпрос уточни, че "кандидатът е достатъчно разпознаваем и познат в Брюксел и на европейските партньори, с това което е правил и силната политическа подкрепа, която е получавал, но преди всичко с подкрепата, която е получавана от българските избиратели, във всеки един избор, в който той е участвал".
Цветан Цветанов уточни, че бъдещият президент, когато бъде избран, не трябва да е разглеждан като президента, подкрепен от най-голямата политическа сила, а като държавник и главнокомандващ на страната и като медиатор на всички вътрешнополитически процеси. "Той трябва да участва активно и в международен план в дебататите, които ще се водят за последствията от близкоизточния проблем".
По повод задочния спор с лидера на ДСБ Радан Кънев, който изрази мнението, че “да налагаш вето на закони не е като да режеш ленти на градинки" Цветан Цветанов каза:
"Аз не знам защо трябва да се отнася така към всички тези хора, които управляват българските общини. По-добре да изберем кмет, който се е доказал в дадени избори и управление, или министър, или министър-председател, или народен представител, който е направил нещо за страната, отколкото Радан Кънев, който аз не знам какво толкова е направил в неговия професионален живот".
Цветанов обясни, че ще се отнесат с необходимото уважение към всеки един кандидат, който бъде издигнат за предстоящите избори и заяви готовността на Националния предизборен щаб на партията да направи анализ и да подготви кандидат-президентската двойка на ГЕРБ за предстоящите дебати.
Той потвърди, че ще бъде направена оценка на мандата на сегашния президент Росен Плевнелиев, когато бъде направена ротацията с новоизбрания държавен глава, но подчерта, че Плевнелиев е имал един изключително труден мандат, в който е съставил два служебни кабинета.