Снимка: архив
Денят ще бъде отбелязан с празнични концерти, църковни служби и военни ритуали в цялата страна, съобщава БНР. Център на тържествата е Пловдив, където на този ден през 1885 г. военни части и четата на Чардафон Велики арестуват поставения от османците губернатор и обявяват Съединението.
Тържествата започват сутринта в катедралния храм „Света Богородица“, където Пловдивският митрополит Николай ще отслужи молебен. Венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Захарий Стоянов и пред паметната плоча на майор Райчо Николов.
На обяд на площад „Съединение“ ще бъдат посрещнати участниците в Международния мемориален маратон, които ще пробягат 24 километра, стартирайки от центъра на град Съединение. Вечерта пред Военния клуб в Пловдив комитет „Родолюбие” ще представи възстановка на събитията от 6 септември 1885 година.
Кулминацията на празника е тържествена заря проверка на площад "Съединение" от 20.30 часа. Очаква се да присъства председателят на Народното събрание Цецка Цачева и много други официални лица.