България отдава почит към паметта на Ботев

България отдава почит към паметта на Ботев
С тържествена проверка-заря тази вечер във Враца ще бъде отбелязана 143-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета. Сред участниците в митинга ще бъде и президентът Румен Радев.

 

Паметникът на Христо Ботев във Враца Снимка: "Гласове"

 

Денят на почит ще започне с панихида за Ботев и четниците му във възрожденския храм "Свето Възнесение". В ранния следобед във Врачанския Балкан в местността "Йолковица", където е лобното място на поета-революционер, ще има поклонение и групово изпълнение на негови стихове от ученици и студенти. Кулминацията е вечерта край величествения паметник на Ботев на едноименния площад в центъра на Враца, където стотици жители и гости на града по традиция участват в митинга-заря в памет на загиналите за българската свобода, съобщава БНР. 

В продължение на 2 минути от 12 ч. на 2 юни сирените в цялата страна с прекъснат вой ще оповестят отдаването на всенародна почит към паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България. 

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    02 Юни 2019 12:36ч.

    Направи ми впечатление, че в моя район всички наистина спряха да се движат по време на воя на сирените, включително видях и автомобил да отбива и да спира, след което да продължава. Единственото движение беше от няколко детски люлки. Струва ми се, че в близкото минало българите не бяха толкова много солидарни и единни в изявата на почитта си към Ботев. Но днес сме повече обединени около нашите хероси и се чувстваме повече българи от вчера, усещането да си част от общност, която поне малко има някакъв солиден център е прекрасно, тези хора ни правят да сме един народ. „Отечество мило любя, неговият завет пазя;“ Ботев, Към брата си

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи